Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար նոր հնարավորություններ են բացվում
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև «Ադրբեջանական ավիաուղիներին» (AZAL) պատկանող ինքնաթիռի վթարի հետևանքների հետ կապված վերջնական կարգավորումը նոր հնարավորություններ է բացում ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար, Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ մեր կառավարությունները վերջնական որոշում կայացրին՝ լուծելու ինքնաթիռի ողբերգական վթարի հետևանքները։ Մենք ավարտեցինք այս փուլը, սա նոր հնարավորություններ է բացում ռուս-ադրբեջանական փոխշահավետ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար», - նշել է Մատվիենկոն։
Նշենք, որ Մատվիենկոյի և Գաֆարովայի հանդիպումը տեղի է ունեցել Ստամբուլում՝ Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովի շրջանակներում։

Матвиенко: урегулирование по AZAL открывает новые возможности для Москвы и Баку
Урегулирование Россией и Азербайджаном последствий крушения самолета AZAL открывает новые возможности для развития отношений двух стран. Об этом заявила председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко на встрече в Стамбуле на полях ассамблеи Межпарламентского союза с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой.
"Мы завершили этот этап. И это открывает новые возможности для беспрепятственного дальнейшего развития российско-азербайджанских взаимовыгодных отношений", - сказала спикер Совфеда.
Матвиенко подчеркнула, что российско-азербайджанские отношения "имеют огромный потенциал взаимовыгодного сотрудничества и развиваются в самых широких сферах".
Следует отметить, что встреча Матвиенко и Гафаровой состоялась в Стамбуле в рамках 152-й Ассамблеи Межпарламентского союза.