Հայաստանը տվյալներ է հրապարակել Ադրբեջանի տարածքով և հենց Ադրբեջանից ներկրումների ծավալների վերաբերյալ
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունը տվյալներ են հրապարակել, թե 2025 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը Ռուսաստանից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով որքան ապրանք է ներկրվել Հայաստան։ Հրապարակվել են նաև Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով Հայաստան ներկրումների ցուցանիշները։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Պետական եկամուտների կոմիտեից և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնեցին, որ ՌԴ-ից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է բերվել 26 հազար 295 տոննա ապրանք, իսկ Ադրբեջանից՝ 9 հազար 337 տոննա վառելիք՝ շեշտելով, որ տարածաշրջանային գործակցության և խաղաղության հաստատման արդյունքներն արդեն իսկ շոշափելի են՝ ձևավորելով նոր հնարավորություններ տնտեսական զարգացման համար։
ՊԵԿ Մաքսային ծառայության տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետություն երկաթուղու միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքով տարանցման կարգով առաջին անգամ ապրանքներ մտել են 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին:
«Ռուսաստանից և Ղազախստանից ներկրվել է 24 հազար 865 տոննան ցորեն, 1362 տոննա պարարտանյութ, 68 տոննա հնդկացորենի ձավար:
Իսկ Ադրբեջանից Հայաստան՝ Վրաստանի տարածքով, երկաթուղու միջոցով 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը ներմուծվել և ձևակերպվել է 9 հազար 337 տոննա ադրբեջանական ծագման վառելիք` ընդհանուր 7.2 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, որից՝ 5 հազար 398 տոննան դիզելային վառելիք` 4.3 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, 3 հազար 939 տոննան բենզին` 2.9 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով»,- նշել են գերատեսչություններից:

Armenia publishes data on imports via Azerbaijan and from Azerbaijan
The Customs Service of Armenia’s State Revenue Committee and the Ministry of Economy have released data on the volume of goods imported from Russia and Kazakhstan through the territory of Azerbaijan between November 2025 and April 15, 2026. Data on imports from Azerbaijan to Armenia via the territory of Georgia has also been made public.
In response to a request from Armenpress, the State Revenue Committee and the Ministry of Economy reported that 26,295 tons of goods were imported from Russia and Kazakhstan through Azerbaijan, along with 9,337 tons of fuel from Azerbaijan. The authorities emphasized that the results of regional cooperation and peace are already tangible, creating new opportunities for economic development.
According to the Customs Service, goods first entered Armenia in transit via the territory of Azerbaijan by railway on November 6, 2025.
“From Russia and Kazakhstan, 24,865 tons of wheat, 1,362 tons of fertilizer, and 68 tons of buckwheat groats were imported.
From Azerbaijan to Armenia via the territory of Georgia, between December 2025 and April 15, 2026, 9,337 tons of fuel of Azerbaijani origin were imported by rail, with a total customs value of 7.2 million USD. Of this, 5,398 tons were diesel fuel valued at 4.3 million USD, and 3,939 tons were gasoline valued at 2.9 million USD,”