Հայաստանը տվյալներ է հրապարակել Ադրբեջանի տարածքով և հենց Ադրբեջանից ներկրումների ծավալների վերաբերյալ
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունը տվյալներ են հրապարակել, թե 2025 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը Ռուսաստանից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով որքան ապրանք է ներկրվել Հայաստան։ Հրապարակվել են նաև Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով Հայաստան ներկրումների ցուցանիշները։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Պետական եկամուտների կոմիտեից և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնեցին, որ ՌԴ-ից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է բերվել 26 հազար 295 տոննա ապրանք, իսկ Ադրբեջանից՝ 9 հազար 337 տոննա վառելիք՝ շեշտելով, որ տարածաշրջանային գործակցության և խաղաղության հաստատման արդյունքներն արդեն իսկ շոշափելի են՝ ձևավորելով նոր հնարավորություններ տնտեսական զարգացման համար։
ՊԵԿ Մաքսային ծառայության տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետություն երկաթուղու միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքով տարանցման կարգով առաջին անգամ ապրանքներ մտել են 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին:
«Ռուսաստանից և Ղազախստանից ներկրվել է 24 հազար 865 տոննան ցորեն, 1362 տոննա պարարտանյութ, 68 տոննա հնդկացորենի ձավար:
Իսկ Ադրբեջանից Հայաստան՝ Վրաստանի տարածքով, երկաթուղու միջոցով 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը ներմուծվել և ձևակերպվել է 9 հազար 337 տոննա ադրբեջանական ծագման վառելիք` ընդհանուր 7.2 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, որից՝ 5 հազար 398 տոննան դիզելային վառելիք` 4.3 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, 3 հազար 939 տոննան բենզին` 2.9 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով»,- նշել են գերատեսչություններից:

Армения опубликовала данные об объемах импорта через Азербайджан и из самого Азербайджана
Таможенная служба Государственного комитета по доходам Армении и Министерство экономики опубликовали данные о количестве товаров, ввезенных в Армению из России и Казахстана через территорию Азербайджана с ноября 2025 года по 15 апреля 2026 года. Также были опубликованы показатели импорта из Азербайджана в Армению через территорию Грузии.
В ответ на запрос "Арменпресс" Государственный комитет по доходам и Министерство экономики Республики Армения сообщили, что через территорию Азербайджана в Армению было ввезено 26 295 тонн товаров из Российской Федерации и Казахстана, а также 9 337 тонн топлива из Азербайджана, подчеркнув, что результаты регионального сотрудничества и мира уже ощутимы, формируя новые возможности для экономического развития.
Согласно данным Таможенной службы Республики Армения впервые транзитом через территорию Азербайджана по железной дороге товары поступили 6 ноября 2025 года.
"Из России и Казахстана было импортировано 24 865 тонн пшеницы, 1 362 тонны удобрений и 68 тонн гречневой крупы.
Из Азербайджана в Армению по железной дороге через территорию Грузии с декабря 2025 года по 15 апреля 2026 года было импортировано и зарегистрировано 9 337 тонн топлива азербайджанского происхождения на общую таможенную стоимость 7,2 млн долларов США. Из них 5 398 тонн дизельного топлива на таможенную стоимость 4,3 млн долларов США, 3 939 тонн бензина на таможенную стоимость 2,9 млн долларов США", — сообщили ведомства.