Իշխանությունների հերթական թիրախավորված ու հակաեկեղեցական արշավը. արգելվել է եկեղեցականների մուտքը ազատազրկման վայրեր. Մայր Աթոռ
ՀՀ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության պետի ապօրինի որոշմամբ արգելվել է Հայոց Եկեղեցու կողմից նշանակված եկեղեցականների մուտքը ազատազրկման վայրեր, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը։
«ՔԿՀ պետը փաստացի դադարեցրել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր ծառայությունը, միևնույն ժամանակ, շրջանցելով Մայր Աթոռը և անտեսելով իրավական կարգավորումները, անհատ եկեղեցականների հետ կնքել է աշխատանքային պայմանագրեր: Այս քայլը իշխանությունների հերթական թիրախավորված ու հակաեկեղեցական արշավն է՝ սահմանափակելու օրենսդրությամբ երաշխավորված Հայոց Եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը հանրային կյանքում, ինչը դրսևորվել է նաև ՀՀ Զինված ուժերում և կրթական ոլորտում։
«Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածով ամրագրված է ազատազրկման վայրերում Հայոց Եկեղեցու հոգեխնամ գործունեություն ծավալելու առաքելությունը, իսկ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածը Քրեակատարողական հիմնարկներում Հայ Եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը համարում է որպես ազգային Եկեղեցու մենաշնորհ և օրենքի ուժով երաշխավորում է պետության կողմից այդ գործունեությանը չխոչընդոտելու պարտականությունը:
Ըստ այդմ՝ մերժելի է այն փաստը, որ Քրեակատարողական ծառայության պետը, անտեսելով իր վերադաս նախարարության և Հայոց Եկեղեցու միջև կնքված պայմանագիրը, քրեակատարողական հիմնարկներում հոգեխնամ ծառայության իրականացման համար կատարել է ինքնակամ տնօրինումներ։ Մեկընդմիշտ պետք է արձանագրել, որ վերոհիշյալ օրենքների և ՀՀ արդարադատության նախարարության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու միջև կնքված պայմանագրի համաձայն հոգեխնամ գործունեություն իրականացնող սուբյեկտը ոչ թե անհատ քահանան է, այլ՝ Հայոց Եկեղեցին:
Նման գործելակերպը կոպիտ միջամտություն է Եկեղեցու ներքին կյանքին և կազմաքանդում է Եկեղեցու կանոնակարգված ու կազմակերպված հովվական ծառայությունը՝ այն դարձնելով անհատական նախաձեռնություն և վարչական կամայականություն։ Եկեղեցու դեմ շարունակվող այսօրինակ ապօրինի գործողությունները տարակույս չեն թողնում, որ իշխող քաղաքական ուժը հակաեկեղեցականությունը վերածել է պետական քաղաքականության, ինչը կործանարար է, որով և՝ խստագույնս դատապարտելի։
Տարիներ շարունակ քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող հոգևոր ծառայությունը եղել է Հայոց Եկեղեցու կարևոր առաքելությունը՝ միտված ազատազրկված անձանց հոգևոր խնամքին, ապաշխարությամբ նրանց վերափոխմանը և հասարակություն արժանապատիվ վերադարձին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հորդորում է ՀՀ Արդարադատության նախարարությանը հարգել օրենքն ու եկեղեցական ընկալյալ կարգը և չխոչընդոտելով Եկեղեցու առաքելությունը՝ վերականգնել քրեակատարողական հիմնարկներում հոգևոր ծառայության բնականոն ընթացքը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Another targeted and anti-Church campaign by the authorities: clergymen barred from entering penitentiaries – Mother See
17/04/2026 15:44
Clergymen appointed by the Armenian Church have been banned from entering places of imprisonment by a decision of the Head of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, according to a statement issued by the information system of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
“The head of the penitentiary service has effectively suspended the spiritual service of the Armenian Apostolic Holy Church within penitentiary institutions. At the same time, bypassing the Mother See and disregarding legal procedures, he has signed employment contracts with individual clergymen.
This step represents another targeted anti-church campaign by the authorities aimed at restricting the pastoral mission of the Armenian Church in public life, as guaranteed by law. Similar manifestations have also been observed in the Armed Forces of the Republic of Armenia and in the education sector.
Article 10 of the Law “On Relations between the Republic of Armenia and the Armenian Apostolic Holy Church” defines the Church’s mission to carry out pastoral activities in places of detention. In addition, Article 17 of the Law “On Freedom of Conscience and Religious Organizations” recognizes the Armenian Church’s pastoral service in penitentiary institutions as an exclusive mandate of the national Church and legally guarantees the state’s obligation not to obstruct this activity.
Accordingly, the decision of the Head of the Penitentiary Service to disregard the agreement signed between the supervising ministry and the Armenian Church, and to make unilateral arrangements for the provision of spiritual services in penitentiary institutions, is deemed unacceptable. It should be clearly stated that, in accordance with the above-mentioned laws and the agreement between the RA Ministry of Justice and the Armenian Apostolic Holy Church, the entity responsible for carrying out pastoral services is not an individual clergyman, but the Armenian Church as an institution.
Such practices constitute a gross interference in the internal life of the Church and disrupt its regulated and organized pastoral service, reducing it to individual initiative and administrative arbitrariness. These ongoing unlawful actions against the Church leave little doubt, according to the statement, that the ruling political force has elevated anti-church policy to the level of state policy – an approach described as destructive and strongly condemnable.
For years, spiritual service in penitentiary institutions has been an essential mission of the Armenian Church, aimed at providing spiritual care to persons deprived of their liberty, supporting their transformation through repentance, and facilitating their dignified reintegration into society.
The Mother See of Holy Etchmiadzin calls on the Ministry of Justice of the Republic of Armenia to respect the law and the established ecclesiastical order, and, without hindering the Church’s mission, to restore the normal functioning of spiritual service in penitentiary institutions,” the statement said.