Մանրամասներ՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների հանդիպումից
Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովի շրջանակում ապրիլի 17-ին Ստամբուլում կայացել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների երկկողմ հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում գոհունակությամբ արձանագրվել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում վերջին գործընթացները՝ ներառյալ խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաեւ առեւտրային կապերի հաստատումն ու ընդլայնումը:
Ընդգծվել է Միջխորհրդարանական միության դերը՝ որպես միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւոր հարթակ: Այս համատեքստում կողմերը բարձր են գնահատել ու երախտագիտություն հայտնել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների միջեւ երկխոսության ձեւավորման ուղղությամբ նրա անձնական ջանքերի համար:
Խորհրդարանների նախագահները դրական են գնահատել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ շփումները, որոնք սկսվել են 2025 թվականի հոկտեմբերին Ժնեւում կայացած նրանց հանդիպումից հետո, եւ պայմանավորվել են շարունակել այդ շփումները:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահներն ընդգծել են կառուցողական խորհրդարանական երկխոսության շարունակման կարեւորությունը՝ երկու հասարակությունների միջեւ վստահության հետագա ամրապնդման համար:

Подробности встречи председателей парламентов Армении и Азербайджана
17 апреля в Стамбуле в рамках 152-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) состоялась двусторонняя встреча спикеров парламентов Армении и Азербайджана.
В ходе встречи с удовлетворением отмечены последние процессы в рамках урегулирования отношений между двумя странами, включая шаги по укреплению мира и стабильности, а также установления и расширения торговых связей.
Подчеркнута роль МПС как важной площадки для межпарламентского сотрудничества. В этом контексте стороны высоко оценили и выразили признательность Генеральному секретарю МПС Мартину Чунгонгу за его личные усилия по налаживанию диалога между спикерами парламентов Армении и Азербайджана.
Спикеры парламентов позитивно оценили контакты между парламентскими делегациями в рамках международных организаций, начавшиеся после их встречи в Женеве в октябре 2025 г., и договорились продолжить эти контакты.
Спикеры парламентов Армении и Азербайджана подчеркнули важность продолжения конструктивного парламентского диалога для дальнейшего укрепления доверия между двумя обществами.