Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանը արցախահայության վերադարձի իրավունքի ապահովման կոչ է արել
Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը ողջունում է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ապրիլի 16-ին միաձայնությամբ ընդունված համապարփակ բանաձևը։ Այս քվեարկությունը կարևոր հանգրվան է Բելգիայի և Հայաստանի միջև մերձեցման ամրապնդման գործում՝ միաժամանակ աջակցություն արտահայտելով Հայաստանի շարունակական ինտեգրմանը Եվրոպական միությանը։
Պատգամավոր Միշել Դը Մագդի կողմից ներկայացված բանաձևը, որը նախապես միաձայն ընդունվել էր արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, ի թիվս այլնի կոչ է անում ապահովել Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի իրացումը՝ միջազգային անվտանգության երաշխիքների առկայությամբ։ Ըստ բանաձևի՝ անվտանգ վերադարձը հնարավոր չէ առանց միջազգային գործուն մեխանիզմի։ Բանաձևով նաև պահանջվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից՝ դրանք վերադարձնելով 2021թ․ մայիսի 12-ի դրությամբ զբաղեցրած դիրքերին։ Բացի այդ, բանաձևը անդրադառնում է Բաքվում ներկայումս պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների ճակատագրին, ներառյալ Արցախի քաղաքական ղեկավարությանը, որոնց կալանքը շարունակում է մնալ լուրջ մարդասիրական խնդիր։
Արձագանքելով բանաձևի ընդունմանը՝ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը նկատել է․ «Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը ևս մեկ անգամ հստակ և սկզբունքային դիրքորոշում է որդեգրել։ Հայաստանի և Բելգիայի միջև կապերի խորացումը դրական քայլ է ապագայի համար, այնուամենայնիվ այն պետք է հիմնված լինի նաև հայ ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վրա։ Այժմ մենք Բելգիայի կառավարությունից ակնկալում ենք ապահովել, որ այս պահանջները վերածվեն կոնկրետ դիվանագիտական գործողությունների»։
Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը Բելգիայի կառավարությանը և Եվրոպական միությանը կոչ է անում օգտագործել այս բանաձևը որպես հիմք՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու և տարածաշրջանում արդար ու կայուն խաղաղություն ապահովելու համար։

Федеральный парламент Бельгии призвал обеспечить право на возвращение армян Арцаха
Центральный офис «Ай Дата» Бюро АРФ Дашнакцутюн приветствует принятие 16 апреля Палатой представителей Бельгии всеобъемлющей резолюции, принятой единогласно. По оценке организации, это голосование является важной вехой в укреплении сближения между Бельгией и Арменией, одновременно выражая поддержку дальнейшей интеграции Армении в Европейский союз.
Резолюция, представленная депутатом Мишелем Де Маегдом и ранее единогласно одобренная Комитетом по иностранным делам, в числе прочего призывает обеспечить реализацию права народа Арцаха на возвращение при наличии международных гарантий безопасности. Согласно документу, безопасное возвращение невозможно без действенного международного механизма. Также резолюция требует немедленного вывода вооружённых сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения и возвращения их на позиции, которые они занимали по состоянию на 12 мая 2021 года.
Кроме того, документ затрагивает судьбу армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Баку, включая политическое руководство Арцаха, чьё содержание под стражей продолжает оставаться серьёзной гуманитарной проблемой.
Комментируя принятие резолюции, председатель Европейского офиса «Ай Дат» АРФ Дашнакцутюн Гаспар Карапетян отметил: «Палата представителей Бельгии ещё раз заняла чёткую и принципиальную позицию. Углубление отношений между Арменией и Бельгией — положительный шаг в будущее, однако он должен основываться и на защите фундаментальных прав армянского народа. Теперь мы ожидаем от правительства Бельгии, что эти требования будут преобразованы в конкретные дипломатические действия».
Европейское бюро «Ай Дат» призывает правительство Бельгии и Европейский союз использовать эту резолюцию как основу для привлечения Азербайджана к ответственности и обеспечения справедливого и устойчивого мира в регионе.