Նիկոլը 1 մլն մարդու վիրավորել է, հասկանալով է արել․ Հովհաննիսյան
«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ ապաքաղաքական ընտրություն չի լինում.
«Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ երեք առաջատար ընդդիմադիր ուժերի՝ «Ուժեղ Հայաստանի», ԲՀԿ-ի և «Հայաստան» դաշինքի համատեղ վարկանիշն այս պահին մոտ է 50 տոկոսին։ Դա նշանակում է, որ նա առնվազն 1 մլն մարդու այսօր վիրավորել է։
Հասկանալով է արել։ Չի´ քաշվել, չի´ խորշել, չի վախեցել՝ մեկ պարզ պատճառով. այս պահին ակտիվ պայքարողների թիվը բավարար քանակի չէ։ Ընդհանուր հանրային ֆոնը եթե նկատի ունենանք՝ նրա իշխանությունն արդեն պարտվել է, բայց փոփոխությունների մեքենան դեռ բավարար հզորության չէ։ Նիկոլը սա շատ լավ գիտի։
Մշտապես դիտորդ շերտերը, «ով հաղթի՝ նրա կողմը» անցնողները, «քաղաքականությամբ չզբաղվողները», չկողմնորոշվածները դեռ շատ են։ Փոփոխություններ ուզողները, երազողները՝ նույնպես, բայց նրանց հավասարակշռում են պրոցեսներին չմասնակցողները, «շառից փորձանքից հեռու» մնացողները, իրենց մասնակցությունը չտեսնողները։
Սա գուցեև ազգային հատկանիշ է, բայց նաև՝ հիմնական ընդդիմադիր ուժերի՝ առայժ ոչ բավարար մենեջմենթի արդյունք։
Ընդդիմադիր ուժերը պիտի հիմա իրենց ուժերն առավելապես կենտրոնացնեն ընտրողի հետ անկեղծ ու դինամիկ աշխատանքի վրա։
Ակտիվ հանրային շերտերն էլ իրենց հերթին, անկախ քաղաքական նախասիրություններից, պիտի աշխատեն իրենց մտերիմ ապաքաղաքական շրջանակների հետ։ Մարդկանց պետք է բացատրել, որ սա իրադարձությունների վրա իրենց ազդելու վերջին ու ամենակարևոր հնարավորությունն է։
Մենք սա ասում էինք 2020-ին՝ մինչև պատերազմը, զգուշացնում էինք 2021թ. ընտրություններին ընդառաջ, ահազանգում էինք 2022-ի աշնանը, երբ Նիկոլը միանձնյա ստորագրեց Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին հայտարարությունը ու արդեն հետո՝ շրջափակման ամբողջ ընթացքում։ Ցավոք, մեր հասարակությունը սովորել է իրադարձությունները պոստ-ֆակտում արձանագրողի իր դերին, որքան էլ այդ իրադարձությունները ողբերգական լինեն ու անմիջականորեն առնչվեն յուրաքանչյուրիս։
Այնպես որ, հանրային բոլոր շրջանակների հետ ակտիվ աշխատանքի ամենապատասխանատու փուլը պետք է համարել բացված։ Մեր բոլորի խնդիրն է՝ ներգրավել բավարար քանակի ակտիվ քաղաքացիների»,-գրել է նա։

Никол оскорбил 1 млн человек — и сделал это осознанно: Ованнисян
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян на своей странице в Facebook написал, что аполитичных выборов не бывает.
«Никол прекрасно знает, что совокупный рейтинг трёх ведущих оппозиционных сил — "Сильной Армении", ППА и блока "Армения" — на данный момент близок к 50 процентам. Это означает, что сегодня он как минимум оскорбил 1 млн человек.
Он сделал это осознанно. Не постеснялся, не уклонился, не испугался — по одной простой причине: на данный момент число активно борющихся недостаточно велико. Если учитывать общий общественный фон, его власть уже проиграла, но механизм перемен пока недостаточно мощный. Никол это прекрасно понимает.
По-прежнему много слоёв наблюдателей, тех, кто "примыкает к победителю", "не занимается политикой", не определился. Есть и те, кто хочет перемен, мечтает о них, но их уравновешивают те, кто не участвует в процессах, старается держаться в стороне, не видит своей роли.
Это, возможно, и национальная особенность, но также результат пока недостаточного менеджмента со стороны основных оппозиционных сил.
Оппозиционные силы должны сейчас сосредоточить свои усилия на честной и динамичной работе с избирателем.
Активные слои общества, в свою очередь, независимо от политических предпочтений, должны работать со своим аполитичным окружением. Людям нужно объяснять, что это их последняя и самая важная возможность повлиять на происходящее.
Мы говорили об этом в 2020 году — до войны, предупреждали перед выборами 2021 года, били тревогу осенью 2022-го, когда Никол единолично подписал заявление о признании Арцаха частью Азербайджана, и затем — на протяжении всей блокады. К сожалению, наше общество привыкло к роли наблюдателя постфактум, даже когда события носят трагический характер и напрямую касаются каждого из нас.
Поэтому этап активной работы со всеми слоями общества следует считать открытым. Задача каждого из нас — вовлечь достаточное число активных граждан», — написал он.