Զինանշանի հարց չեմ բարձրացնում, պետք է կենտրոնանանք պետության վրա. Փաշինյանը՝ ՀՀ զինանշանի և Արարատ լեռան մասին (Տեսանյութ)
ՀՀ զինանշանի վրայից Արարատ լեռը հեռացնելու վերաբերյալ հարցին Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ՀՀ-ում կա Արարատի մարզ, Արարատ բնակավայր, համայնք։ Խնդիրը տարածքային ամբողջականությունը չգնահատելն է։
«Չենք տեսնում պետության և ոչ պետության միջև առկա գիծը։
Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության ամբողջ իմաստն այն է, որ պետք է կենտրոնանանք պետության վրա, որովհետև հայրենիքը պետությունն է։ Ես զինանշանի հետ կապված հարց չեմ բարձրացնում, ես բարձրացնում եմ հարց՝ մեր պետության և պետական ատրիբուտների, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին, իսկ դրա համար կարևոր է նաև հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ընդունելը, որովհետև մեր տարածքային ամբողջականությունը պարփակված է հարևանների տարածքային ամբողջականությամբ»,-նշեց Փաշինյանը։

«Я не поднимаю вопрос герба, нужно сосредоточиться на государстве»: Пашинян — о гербе Армении и горе Арарат (видео)
Отвечая на вопрос о возможном удалении изображения горы Арарат с герба Армении, Никол Пашинян заявил, что в стране есть Араратская область, населённый пункт Арарат и одноимённая община. По его словам, проблема заключается в непризнании и неверной оценке территориальной целостности.
«Мы не видим границу между государством и не-государством.
Суть идеологии "Реальной Армении" заключается в том, что мы должны сосредоточиться на государстве, потому что родина — это государство. Я не поднимаю вопрос, связанный с гербом, я поднимаю вопрос о нашем государстве, государственных атрибутах и необходимости защиты территориальной целостности. А для этого важно также признание территориальной целостности соседей, потому что наша территориальная целостность ограничена территориальной целостностью соседей», — отметил Пашинян.