«Աստված օգնական, Սրբազան Հայր». Արագածոտնի թեմի առաջնորդի եպիսկոպոսական ձեռնադրության 16-րդ տարեդարձն է
Այսօր Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի եպիսկոպոսական ձեռնադրության 16-րդ տարեդարձն է, հայտնում են թեմից.
«Քո տան նախանձը կերավ ինձ…» (Սաղմ.68:10)։ Սաղմոսերգուի այս տողը այն խոսքերից է, որ լավագույնս բնորոշում է Մկրտիչ Սրբազանին։ Միայն շրջելով Արագածոտնի թեմի ողջ տարածքով, անզեն աչքով կարող ես տեսնել կառուցված և ծաղկեցված Եկեղեցիները։
Եվ ոչ միայն քարեղեն տաճարներին կառնչվես, այլ, որ ամենակարեւորն է, հոգևոր «տաճարները» հնարավորություն կունենաս վայելելու՝ շեն համայնքներ, Եկեղեցի հաճախող և Սուրբ Գիրք ընթերցող, Պատարագ երգող երեխաներ և պատանիներ, տարատեսակ հոգևոր-մշակութային ծրագրեր իրականացնող երիտասարդներ, Աստծուն մշտապես ներկա պահող վանքեր, մշտապես ժողովրդի մեջ ապրող հոգևորականներ և անսահման սեր ու եղբայրական մթնոլորտ։

«Бог в помощь, Ваше Преосвященство»: 16-я годовщина епископской хиротонии предстоятеля Арагацотнской епархии
Сегодня исполняется 16 лет со дня епископской хиротонии предстоятеля Арагацотнской епархии Армянской Апостольской Церкви — Его Преосвященства епископа Мкртича Прошяна, сообщают в епархии.
«Ревность по доме Твоём снедает меня…» (Пс. 68:10). Эта строка псалмопевца — одна из тех, что наилучшим образом характеризуют епископа Мкртича. Достаточно проехать по всей территории Арагацотнской епархии, чтобы невооружённым глазом увидеть построенные и благоукрашенные храмы.
И не только с каменными храмами предстоит соприкоснуться — что особенно важно, вы сможете ощутить и духовные "храмы": благоустроенные общины, детей и подростков, посещающих церковь, читающих Священное Писание и поющих на богослужениях, молодёжь, реализующую различные духовно-культурные программы, монастыри, в которых постоянно ощущается присутствие Бога, духовенство, живущее среди народа, а также атмосферу безграничной любви и братства.