Հարցականի տակ է դրված այդ ռազմավարական, էքզիստենցիալ նշանակության ոլորտի ապագան. Վահե Դավթյան
Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Շահբազովի համաձայն` երկրի էներգետիկ հաշվեկշիռը կառուցված է լինելու երեք բաղադրիչների վրա` ածխաջրածիններ, վերականգնվող էներգետիկա, «խաղաղ ատոմ»։
Դրան զուգահեռ Հայաստանում, որը դեռևս տարածաշրջանում «խաղաղ ատոմ» ունեցող միակ երկիրն է, փաստացի հարցականի տակ է դրված այդ ռազմավարական, էքզիստենցիալ նշանակության ոլորտի ապագան։
Մոսկվան հստակ ասում է` Երևանի ներկայիս արտաքին քաղաքական կուրսի շարունակության դեպքում Հայկական ԱԷԿ֊ի մոդեռնիզացիան 2031 թ.֊ից հետո կարող է դադարեցվել։ Այսինքն` անգամ 2036 թ.֊ի այդքան կանխատեսելի թվացող հեռանկարն այլևս հարցականի տակ է։
Փաստացի հարցականի տակ է հայտնվում նաև թմբկահարվող մոդուլային ռեակտորի նախագիծը, որի իրագործման ամբողջ ցիկլը կպահպանջի առնվազն 7֊8 տարի։
Ինչևէ, գործընթացները շատ տրամաբանական են ու փոխլրացնող»։
Էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացում ֊ Ադրբեջանի հետ էներգահամակարգերի միացում ֊
ազգային ատոմային էներգետիկայի պարալիզացում ֊ Ադրբեջանից ներկրում։
Չենք մոռանում նաև Ադրբեջան֊Պակիստան ռազմավարական կապերի ու դրանցից բխող ռազմական միջուկային էներգետիկայի ոլորտում հնարավոր փոխգործակցության մասին։

Под вопросом будущее этой стратегически и экзистенциально значимой сферы — Ваге Давтян
По словам министра энергетики Азербайджана Шахбазова, энергетический баланс страны будет строиться на трёх компонентах: углеводороды, возобновляемая энергетика и "мирный атом".
Параллельно в Армении, которая пока остаётся единственной страной региона, обладающей "мирным атомом", фактически поставлено под вопрос будущее этой стратегически и экзистенциально значимой сферы.
Москва прямо заявляет: в случае продолжения нынешнего внешнеполитического курса Еревана модернизация Армянской АЭС после 2031 года может быть прекращена. То есть даже ранее казавшаяся достаточно прогнозируемой перспектива до 2036 года уже оказывается под сомнением.
Фактически под вопросом оказывается и широко анонсируемый проект модульного реактора, полный цикл реализации которого потребует не менее 7–8 лет.
В целом процессы выглядят вполне логичными и взаимодополняющими».
Либерализация рынка электроэнергии — соединение энергосистем с Азербайджаном —
парализация национальной атомной энергетики — импорт из Азербайджана.
Не стоит забывать и о стратегических связях Азербайджан–Пакистан, а также о вытекающем из них возможном сотрудничестве в сфере военной ядерной энергетики.