Աշխարհում և Իրան-ԱՄՆ բարդագույն հարաբերություններում իրավիճակը կարող է փոխվել նույնիսկ րոպեների ընթացքում. Իրանագետ
20/04/2026 20:29
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանն անդրադարձել է զարգացումներին, որոնք տեղի են ունենում Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև փխրուն բանակցային գործընթացին զուգահեռ.
«Օմանի ծոցում ամերիկյան ռազմանավի հարձակումը իրանական բեռնատար «Թուսքա» նավի վրա, Իրանի ԱԳՆ-ի կողմից գնահատվել է որպես հրադադարի բացահայտ խախտում, իսկ իրանական ԶՈւ սպառնացել են իրականացնել պատասխան վրեժխնդրության գործողություն։
Իրավիճակի նման սրումը տեղի է ունենում Իսլամաբադում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև նախատեսվող բանակցությունների երկրորդ փուլին ընդառաջ, երբ ամերիկյան պատվիրակության ինքնաթիռն արդեն վայրէջք է կատարել Պակիստանի մայրաքաղաքում։ Այսօր առավոտյան Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Բաղային հայտարարել էր, որ իր ասուլիսի պահին իրանական կողմը բանակցություններին մասնակցության որոշում դեռևս կայացրել։
Պակիստանյան աղբյուրների պնդմամբ՝ Իսլամաբադի միջնորդական առաքելության հիմնական գործող անձ ֆելդմարշալ Ասիմ Մունիրը իրանական նավի վրա հարձակման դեպքի վերաբերյալ իր երկրի անհանգստությունն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Թրամփն՝ փորձելով առաջ մղել բանակցությունների չտապալման օրակարգը և զուգահեռաբար կրկին խոսել է իրանական կողմի հետ։
Չնայած դրան, իրանական կողմից բանակցություններին մասնակցելու վերաբերյալ որևէ հաստատում առայժմ չկա, թեև Պակիստանում հավանական են համարում վաղվա ընթացքում իրանական պատվիրակության ժամանումը։
Աշխարհում տիրող այսօրվա անկայուն իրավիճակի առանձնահատկությունն այն է, որ այն կարող է փոխվել նույնիսկ րոպեների ընթացքում, և այս օրինաչափությունից զերծ չեն նաև Իրան-ԱՄՆ բարդագույն հարաբերությունները»,- գրել է իրանագետը։

Ситуация в мире и в сложных ирано-американских отношениях может измениться даже за считанные минуты — иранист
20/04/2026 21:44
Иранист Вардан Восканян прокомментировал развитие событий, происходящих на фоне хрупкого переговорного процесса между Соединёнными Штатами и Ираном:
«Атака американского военного корабля на иранское грузовое судно "Туска" в Оманском заливе была расценена МИД Ирана как явное нарушение режима прекращения огня, а Вооружённые силы Ирана пригрозили осуществить ответные действия возмездия.
Подобная эскалация происходит накануне второго раунда переговоров между Ираном и США, намеченного в Исламабаде, когда самолёт американской делегации уже приземлился в столице Пакистана. Сегодня утром официальный представитель МИД Ирана Багаи заявил, что на момент его пресс-конференции иранская сторона ещё не приняла решение об участии в переговорах.
По утверждениям пакистанских источников, ключевая фигура посреднической миссии Исламабада — фельдмаршал Асим Мунир — выразил обеспокоенность своей страны в связи с атакой на иранское судно президенту США Дональду Трампу, стремясь продвинуть повестку недопущения срыва переговоров, и параллельно вновь провёл контакты с иранской стороной.
Несмотря на это, подтверждения участия Ирана в переговорах пока нет, хотя в Пакистане считают вероятным прибытие иранской делегации уже завтра.
Особенностью нынешней нестабильной ситуации в мире является то, что она может меняться буквально за считанные минуты, и эта закономерность в полной мере касается также крайне сложных отношений между Ираном и США», — написал иранист.