Իրանի դեմ ԱՄՆ-Իսրայելական պատերազմի ընթացքում զոհվել է 3375 մարդ
Իրանական IRNA լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ Իրանի դատաբժշկական կազմակերպության ղեկավար Աբբաս Մասջեդին հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի ռեժիմի կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ սանձազերծված վերջին ագրեսիայի հետևանքով մահացել է 3375 մարդ։
«Պատերազմի սկզբից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 10-ի վերջին ժամերը մահացածների ընդհանուր թիվը կազմել է 3375: Նրանցից 2875-ը տղամարդիկ էին, իսկ 496-ը՝ կանայք: Այս պահին չորս մարմին չի նույնականացվել՝ ստացած վնասվածքների ծանրության պատճառով», - հայտարարել է կազմակերպության ղեկավարը։
«Տարիքային բաշխմամբ՝ մենք ունեցել ենք մեկ տարեկանից փոքր 7 մահ, մեկից 12 տարեկան՝ 255, 13-ից-18 տարեկան՝ 121, 19-ից 30 տարեկան՝ 969, 31-ից 40 տարեկան՝ 792, 41-ից 50 տարեկան՝ 639, 51-ից 60 տարեկան՝ 267, 61-ից 70 տարեկան՝ 163, և 71 և բարձր տարիքի 60 մահ»,-հայտնել է նա։
Մասջեդին Մինաբի Շաջարե Թայեբեհ դպրոցի ռմբակոծությունը բնութագրել է որպես ողբերգական միջադեպ։ Հարվածի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 160 երեխա։

3375 человек погибли в навязанной войне США и Израиля против Ирана
Глава Организации судебной медицины Ирана Аббас Масджеди сообщил, что в результате недавней агрессивной войны, развязанной США и израильским режимом против Исламской Республики, погибли 3375 человек.
«С начала войны и до последних часов 10 апреля 2026 года общее число погибших составило 3375 человек. Из них 2875 мужчин и 496 женщин. В настоящее время 4 тела не идентифицированы из-за тяжести характера полученных повреждений», — объявил глава ведомства.
«По возрастному составу у нас было 7 погибших в возрасте до одного года, 255 погибших в возрасте от одного года до 12 лет, 121 погибший — от 13 до 18 лет, 969 — от 19 до 30 лет, 792 — от 31 до 40 лет, 639 — от 41 до 50 лет, 267 — от 51 до 60 лет, 163 — от 61 до 70 лет и 60 погибших в возрасте 71 год и старше», — уточнил он.
Особо трагическим инцидентом он назвал бомбардировку школы «Шаджаре Тайебе» в Минабе. В результате этого удара, по его словам, погибли более 160 детей.