Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հուսալի ուղի է․ ՀԱՊԿ
20/04/2026 13:59
ՀԱՊԿ-ն ակնկալում է, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումը կհանգեցնի Հարավային Կովկասում հուսալի և կայուն խաղաղության։ Այս մասին հայտարարել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թաալաթբեկ Մասադիկովը՝ ՀԱՊԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում։
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել Կովկասում տիրող իրավիճակին։ Այնտեղ, կարծես, շարունակվում են կայուն խաղաղության և կայունության որոնումները։ Մենք նկատում ենք խրախուսական միտումներ՝ ուղղված երկու երկրների միջև համապարփակ միջպետական ​​խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը։ Մենք կարծում ենք, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և կայունության հուսալի ուղի է», - նշել է նա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։

Normalization of Armenian-Azerbaijani relations is a reliable path to sustainable peace in the South Caucasus – CSTO
20/04/2026 14:29
The CSTO expects that the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan will lead to a reliable and lasting peace in the South Caucasus. This was stated by CSTO Secretary General Taalatbek Masadikov at a session of the Council of the CSTO Parliamentary Assembly.
“We continue to closely monitor the situation in the Caucasus. It appears that efforts to achieve sustainable peace and stability are ongoing. We observe encouraging trends aimed at signing a comprehensive interstate peace agreement between the two countries. We believe that the normalization of Armenian-Azerbaijani relations is a reliable path to sustainable peace and stability in the South Caucasus,” he said, according to TASS.