Ստենտավորումը՝ որպես «նոր ձեռքբերում». բժիշկը բացահայտում է մանիպուլյացիան (Տեսանյութ)
Առողջության համընդհանուր ապահովագրական համակարգի ներդրումից անցել է 100 օրից ավելի, սակայն ոլորտի շուրջ քննարկումները չեն դադարում։
Վերջին փակ քննարկումներից մեկի ընթացքում առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ համակարգի ներդրումից ի վեր իրականացվել է 68 հազար վիրահատություն և 1 միլիոն 386 հազար ամբուլատոր ծառայություն՝ ներառյալ խորհրդատվություններն ու կոնսերվատիվ բուժման նշանակումները։ Սակայն մասնագիտական շրջանակներում այս թվերը միանշանակ չեն ընդունվում։
«Բժշկի ձայն» նախաձեռնող խմբի անդամ, բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը հրապարակմամբ արձագանքել է ներկայացված տվյալներին՝ դրանք որակելով որպես մանիպուլյացիա։ Նրա գնահատմամբ՝ նշված 68 հազար վիրահատությունների զգալի մասը կազմում է սրտի ստենտավորումը, որը մինչև համակարգի ներդրումն իրականացվում էր պետական պատվերի շրջանակներում։
Բժշկի պնդմամբ՝ այս հանգամանքն էական է, քանի որ տվյալ ծառայությունը նախկինում ևս հասանելի էր քաղաքացիներին պետության ֆինանսավորմամբ։ Այսինքն՝ անկախ նոր ապահովագրական համակարգի ներդրումից, պացիենտները շարունակելու էին ստանալ այդ միջամտությունը պետական միջոցների հաշվին։
«Մանիպուլյացիան այն է, որ 68000 վիրահատությունից գերակշռող մեծամասնությունը սրտի ստենտավորումն է, որը մինչև համակարգի ներդրումն էլ կատարվում էր պետպատվերի շրջանակներում։ Այսինքն՝ համակարգը, եթե չներդրվեր, միևնույն է, պացիենտներն այդ միջամտությունը ստանալու են պետության վճարման հաշվին։ Ուստի, հարգելի տիկին նախարար, հանեք այդ թիվը 68000-ից և կստանաք մի մասը, ովքեր որ շահել են առողջության համընդհանուր ապահովագրական համակարգի ներդրումից»,-նշել է Գևորգ Գրիգորյանը։
Մեկ այլ հրապարակմամբ էլ բժիշկը նշել է, որ առողջապահության նախարարը հերթական անգամ խուսափելով ճշմարտության հետ առերեսվելուց և վախենալով մեր հետ բանավեճից, Ազգային ժողովի փակ քննարկման շրջանակներում ասել է, որ ապահովագրական համակարգի ներդրումից ի վեր իրականացվել է 68 հազար վիրահատություն և 1 միլիոն 386 հազար ամբուլատոր միջամտություններ։
«Հարգելի տիկին նախարար, այդ 68 հազար վիրահատություններից քանի՞սն էին պետպատվերի շահառու, որոնք կարող էին ստանալ այդ նույն վիրահատությունը պետության ֆինանսավորմամբ՝ առանց ապահովագրված լինելու։ Այսինքն՝ այդ քաղաքացիների համար ապահովագրական համակարգի ներդրումը որևէ էական փոփոխություն չի առաջացրել։
Ուստի, եթե այդ մարդկանց թիվը հանենք ապահովագրվածների ընդհանուր թվից, ապա կստանանք այն իրական պատկերը, որը ցույց կտա՝ իրականում ովքեր և ինչ չափով են շահել առողջության համընդհանուր ապահովագրական համակարգի ներդրումից»,-ներկայացրեց Գևորգ Գրիգորյանը։

Стентирование как «новое достижение»: врач раскрывает манипуляцию (видео)
С момента внедрения системы всеобщего медицинского страхования прошло более 100 дней, однако обсуждения в сфере не утихают.
В ходе одного из закрытых обсуждений министр здравоохранения заявила, что с момента внедрения системы было проведено 68 тысяч операций и оказано 1 млн 386 тысяч амбулаторных услуг, включая консультации и назначения консервативного лечения. Однако в профессиональных кругах эти цифры воспринимаются неоднозначно.
Член инициативной группы «Голос врача», врач Геворг Григорян в своей публикации отреагировал на представленные данные, назвав их манипуляцией. По его оценке, значительную часть из указанных 68 тысяч операций составляет стентирование сердца, которое и до внедрения системы осуществлялось в рамках государственного заказа.
По словам врача, это обстоятельство принципиально важно, поскольку данная услуга и ранее была доступна гражданам за счёт государственного финансирования. То есть вне зависимости от внедрения новой страховой системы пациенты продолжили бы получать это вмешательство за счёт государственных средств.
«Манипуляция в том, что из 68 тысяч операций подавляющее большинство составляет стентирование сердца, которое и до внедрения системы выполнялось в рамках государственного заказа. То есть даже если бы система не была внедрена, пациенты всё равно получили бы это вмешательство за счёт государства. Поэтому, уважаемая госпожа министр, исключите эту цифру из 68 тысяч — и вы получите ту часть, которая действительно выиграла от внедрения системы всеобщего медицинского страхования», — отметил Геворг Григорян.
В другой публикации врач также заявил, что министр здравоохранения, вновь избегая столкновения с реальностью и уклоняясь от дискуссии, в ходе закрытого обсуждения в Национальном собрании сообщила, что с момента внедрения страховой системы проведено 68 тысяч операций и 1 млн 386 тысяч амбулаторных вмешательств.
«Уважаемая госпожа министр, сколько из этих 68 тысяч операций были выполнены для бенефициаров государственного заказа, которые могли бы получить те же операции за счёт государственного финансирования, даже без наличия страхования? То есть для этих граждан внедрение страховой системы не привело к каким-либо существенным изменениям.
Следовательно, если исключить этих людей из общего числа застрахованных, мы получим реальную картину, которая покажет, кто и в какой степени действительно выиграл от внедрения системы всеобщего медицинского страхования», — подчеркнул Григорян.