Մարդը չպետք է ընտրի դեղի և սննդի միջև. Գագիկ Ծառուկյան
Ինչպես գիտեք, մեր կուսակցությունն ընտրությունների է գնում «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով, որտեղ ներկայացված են մեր երկրի կյանքին վերաբերող կարևորագույն խնդիրներն ու դրանց լուծման մեր առաջարկները։ Խնդիրներից մեկն էլ առողջապահությունն է, որի շուրջ վերջին ամիսներին խոսակցություններն ակտիվացել են՝ ապահովագրության համընդհանուր համակարգի ներդրմամբ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Գագիկ Ծառուկյանը։
«Իմ սկզբունքային մոտեցումն է. առողջապահության ապահովագրությունը կարևորագույն համակարգ է, և այն անպայման պետք է գործի, սակայն բարեփոխումները պետք է արվեն մտածված, խնամքով, չլինեն բուժաշխատողների եկամտի հաշվին, բուժաշխատողների առողջության հաշվին, բուժաշխատողների բարեկեցության հաշվին։
Բժիշկների և բուժաշխատողների համար պետք է ապահովել արժանապատիվ, իրենց աշխատանքային ծանրաբեռնվածությանը համարժեք աշխատավարձ։ Առողջապահության ապահովագրությունը պետք է ապահովության զգացում տա թե´ հիվանդներին, թե´ բուժաշխատողներին։
Մենք առաջարկում ենք ապահովագրման այնպիսի համակարգ, որը երաշխիքներ կտա մեր քաղաքացիներին ամբողջ կյանքի ընթացքում, ոչ թե կլինի նախընտրական ակցիա՝ ծրագրի ֆինանսավորման անհասկանալի մեխանիզմներով։
Մենք առաջարկում ենք այնպիսի ապահովագրման համակարգ, որը չի բերում անվերջանալի հերթերի ու քաշքշուկի։
Համընդհանուր առողջապահական ապահովագրությունը պիտի ուղեկցվի ենթակառուցվածքային ներդրումներով։
Բուժհիմնարկների վերազինումը, արդիականացումը, շենքային պայմանների բարելավումը հատկապես մարզերում կարևորագույն խնդիր են, որը պետությունը մասնավորի հետ պետք է լուծի։
Պետությունը պարտավոր է քաղաքացուն դեղերի շուկայում պաշտպանել այնպես, ինչպես պաշտպանում է էներգետիկ կամ սննդի անվտանգության ոլորտում։
Մարդը չպետք է ընտրի դեղի և սննդի միջև։ Առողջությունը չպիտի զոհ գնա շուկային կամ մենաշնորհներին։ Սա իշխանությունների քաղաքական և մարդկային պարտավորությունն է»,-գրել է Գագիկ Ծառուկյանը։

Человек не должен выбирать между лекарствами и едой — Гагик Царукян
Как известно, наша партия идет на выборы с программой «Предложение для Армении», в которой представлены важнейшие проблемы, касающиеся жизни нашей страны, и наши предложения по их решению. Одним из таких вопросов является здравоохранение, вокруг которого в последние месяцы активизировались обсуждения в связи с внедрением системы всеобщего медицинского страхования, написал на своей странице в Facebook Гагик Царукян.
«Моя принципиальная позиция заключается в следующем: медицинское страхование — важнейшая система, и она обязательно должна функционировать, однако реформы должны проводиться продуманно, взвешенно, не за счет доходов медицинских работников, не за счет их здоровья и благосостояния.
Для врачей и медицинских работников необходимо обеспечить достойную заработную плату, соответствующую их высокой рабочей нагрузке. Система медицинского страхования должна давать чувство защищенности как пациентам, так и медработникам.
Мы предлагаем такую систему страхования, которая обеспечит нашим гражданам гарантии на протяжении всей жизни, а не станет предвыборной акцией с непрозрачными механизмами финансирования.
Мы предлагаем такую систему страхования, которая не приведет к бесконечным очередям и бюрократической волоките.
Всеобщее медицинское страхование должно сопровождаться инфраструктурными инвестициями.
Переоснащение медицинских учреждений, их модернизация, улучшение условий зданий, особенно в регионах, являются важнейшей задачей, которую государство должно решать совместно с частным сектором.
Государство обязано защищать гражданина на рынке лекарственных средств так же, как оно защищает в сферах энергетической и продовольственной безопасности.
Человек не должен выбирать между лекарством и едой. Здоровье не должно становиться жертвой рынка или монополий. Это политическое и человеческое обязательство властей», — написал Гагик Царукян.