Ադրբեջանը թույլ չի տալիս, որ Թուրքիան մեզ հետ բանակցի. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանի չբացման պատճառներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ստամբուլում հայկական մամուլի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Սիմոնյանն անդրադարձել է հարցին, թե ինչու սահմանը չի բացվում։
«Ակնհայտորեն չեմ կարող ասել, թե ինչ է սպասվում։ Սկզբում ասվում էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը չլուծվելու դեպքում սահմանը չի բացվի։ Այնուհետև հայտարարեցին, որ Ղարաբաղի հարցը լուծված է։ Դրանից հետո առաջ քաշվեց Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագիրը։ Մենք այդ համաձայնագիրը բանակցեցինք․ դա բարդ և երկար գործընթաց էր, սակայն 17 կետի շուրջ հասանք համաձայնության, հանդիպեցինք ստորագրման համար, ձեռք սեղմեցինք, բայց, միևնույն է, գործընթացը չավարտվեց»,- ասել է Սիմոնյանը։
Սիմոնյանը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի դերակատարությանը գործընթացում։
«Ադրբեջանը, իր լոբբինգի և ազդեցության միջոցով, կարող եմ ասել, որ այս պահին խոչընդոտում է գործընթացին, որովհետև մի կողմից մեզ հետ բանակցում է, մյուս կողմից թույլ չի տալիս, որ Թուրքիան մեզ հետ բանակցի։ Սա տարօրինակ իրավիճակ է։ Թուրքիան, կարծես, դարձել է այս հարաբերությունների գերին»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։

Азербайджан не позволяет Турции вести с нами переговоры — Ален Симонян
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян прокомментировал причины, по которым не открывается сухопутная граница между Арменией и Турцией. Как сообщает «Арменпресс», в ходе встречи с представителями армянских СМИ в Стамбуле он ответил на вопрос о том, почему граница до сих пор закрыта.
«Я, очевидно, не могу сказать, что нас ждёт в будущем. Сначала говорили, что пока не решён Карабахский вопрос, граница не будет открыта. Затем заявили, что Карабахский вопрос решён. После этого был выдвинут вопрос армяно-азербайджанского мирного соглашения. Мы вели переговоры по этому соглашению — это был сложный и длительный процесс, но по 17 пунктам мы достигли согласия, встретились для подписания, пожали руки, однако процесс всё равно не был завершён», — сказал Симонян.
Он также отметил роль Азербайджана в этом процессе:
«Азербайджан, используя своё лоббирование и влияние, на данный момент, можно сказать, препятствует процессу, потому что, с одной стороны, ведёт с нами переговоры, а с другой — не позволяет Турции вести с нами переговоры. Это странная ситуация. Турция как будто стала заложником этих отношений», — заявил спикер парламента Армении.