Քրեակատարողական հիմնարկներում հոգևոր ծառայության սահմանափակումը հակասում է Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ Խղճի և կրոնի ազատության հիմնարար իրավունքին. Քաջիկ սարկավագ Եղոյան
20/04/2026 19:20
Քաջիկ սարկավագ Եղոյանը, ով երկար տարիներ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերում հոգևոր ծառայություն է իրականացրել, դատապարտում է թե՛ ԶՈւ-ում, թե՛ քրեակատարողական հիմնարկներում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նշանակած եկեղեցականների հոգևոր ծառայությունը իշխանությունների կողմից սահմանափակելու փաստը։
Քաջիկ սարկավագ Եղոյանն այս առնչությամբ գրել է.
«Դատապարտելի է և լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս այն փաստը, որ իշխանությունների կողմից սահմանափակվել է քրեակատարողական հիմնարկներում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից իրականացվող հոգևոր ծառայությունը։
Եկեղեցի-իշխանություն փոխհարաբերությունների շրջանակում առանձնահատուկ կարևորություն ունի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից պետական կառույցներում իրականացվող հոգեխնամ ծառայությունը, այդ թվում՝ քրեակատարողական հիմնարկներում։ Այդ ծառայությունն ուղղված է ազատազրկված անձանց հոգևոր խնամքին, ապաշխարության գիտակցության ձևավորմանը և նրանց հոգևոր-բարոյական կերպարի ամրապնդմանը։
Որպես երկար տարիներ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերում հոգևոր ծառայություն իրականացրած եկեղեցական՝ կարող եմ վստահաբար արձանագրել, որ թե՛ քրեակատարողական հիմնարկներում, թե՛ բանակում մարդը գտնվում է սահմանափակ միջավայրում՝ խիստ ու կարգ-կանոն պահանջող պայմաններում։ Այդ իրավիճակում մարդը բախվում է ներքին լուրջ փորձությունների՝ ինչպես հոգևոր, այնպես էլ հոգեբանական առումով, և հենց այստեղ է, որ հոգևորականի առաքելությունը դառնում է կենսական՝ ուղղված մարդու հոգևոր խնամքին, ապաշխարության գիտակցության խորացմանը և բարոյական կերպարի ամրապնդմանը։
Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է ընդգծել, որ նման ծառայության սահմանափակումը ոչ միայն խաթարում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու առաքելության լիարժեք իրականացումը, այլև հակասում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ամրագրված խղճի և կրոնի ազատության հիմնարար իրավունքին, ինչպես նաև գործող օրենսդրությանը։ Ցավալի իրողություն է, որ այսօր քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող մեր Սուրբ Եկեղեցու զավակները փաստացի զրկված են հոգևոր խնամքից և մխիթարությունից։ Մեր աղոթքն է, որ այս կարևորագույն խնդիրները շուտափույթ և արդարացի լուծում ստանան, և վերստին ստեղծվի հնարավորություն, որպեսզի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչ եկեղեցականները անխաթար ու անխոչընդոտ շարունակեն իրականացնել մեր Սուրբ Եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը»։

Ограничение духовного служения в уголовно-исполнительных учреждениях противоречит закреплённому Конституцией основополагающему праву на свободу совести и вероисповедания — диакон Каджик Егоян
20/04/2026 19:48
Диакон Каджик Егоян, на протяжении многих лет осуществлявший духовное служение в Вооружённых силах Республики Армения, осуждает факт ограничения властями духовной деятельности священнослужителей, назначенных Первопрестольным Святым Эчмиадзином, как в армии, так и в уголовно-исполнительных учреждениях.
По данному поводу диакон Каджик Егоян написал:
«Вызывает осуждение и серьёзную обеспокоенность тот факт, что властями ограничено духовное служение, осуществляемое Первопрестольным Святым Эчмиадзином в уголовно-исполнительных учреждениях.
В контексте взаимоотношений Церкви и государства особое значение имеет пастырское служение, осуществляемое Первопрестольным Святым Эчмиадзином в государственных структурах, в том числе в уголовно-исполнительных учреждениях. Это служение направлено на духовное попечение лиц, лишённых свободы, формирование осознания покаяния и укрепление их духовно-нравственного облика.
Как священнослужитель, на протяжении многих лет осуществлявший духовное служение в Вооружённых силах Республики Армения, могу с уверенностью констатировать, что как в уголовно-исполнительных учреждениях, так и в армии человек находится в ограниченной среде — в условиях строгого режима и дисциплины. В этой ситуации человек сталкивается с серьёзными внутренними испытаниями — как духовного, так и психологического характера, и именно здесь миссия священнослужителя становится жизненно важной, будучи направленной на духовное окормление человека, углубление осознания покаяния и укрепление нравственного облика.
Вместе с тем необходимо подчеркнуть, что ограничение подобного служения не только препятствует полноценной реализации миссии Армянской Апостольской Святой Церкви, но и противоречит закреплённому Конституцией Республики Армения основополагающему праву на свободу совести и вероисповедания, а также действующему законодательству. Печально, что сегодня находящиеся в уголовно-исполнительных учреждениях чада нашей Святой Церкви фактически лишены духовного попечения и утешения. Мы молимся о том, чтобы эти важнейшие вопросы получили скорейшее и справедливое разрешение и вновь была создана возможность для представителей духовенства Первопрестольного Святого Эчмиадзина беспрепятственно и без каких-либо ограничений продолжать осуществление пастырской миссии нашей Святой Церкви».