Փաշինյանը ԵՄ գագաթնաժողովը փորձելու է վերածել իր նախընտրական խնջույքի. Արմեն Աշոտյան
Եվրոպական քաղաքական համաժողովը Երևան է գալիս Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու համար, լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչն այս ամենը միջամտություն է համարում:
«ԵՄ ներկայացուցիչները որոշել են հենց այս օրերին գալ Երևան, որպեսզի իրենց քաղաքական աջակցությունը հայտնեն ՀՀ-ում գործող իշխանություններին: Սա է Երևանում այս օրերին կազմակերպվելիք Եվրոպական համայնքների գագաթնաժողովի բուն ուղերձը, ինչը, որպես երևույթ, կտրականապես մերժելի է: Ակնհայտ է, որ այս ամենն իր մեջ նախընտրական միջամտության էլեմենտներ է պարունակում: Այն, ինչ Եվրոպական համայնքը քննադատում է այլ երկրների պարագայում, օրինակ, մեղադրում է ՌԴ-ին Մոլդովայի ընտրություններին միջամտելու համար, ինքն անում է ՀՀ-ում»,- նկատեց նա:
Ըստ ՀՀԿ փոխնախագահի՝ գագաթնաժողովը Նիկոլ Փաշինյանը փորձելու է վերածել իր նախընտրական խնջույքի:
«Փաշինյանն ամեն ինչ անելու է, որ քեֆը չհարամվի, եվրոպական առաջնորդները չառերեսվեն մեր իրական Հայաստանի հետ, մեր դժգոհությունների հետ»,- հավելեց Աշոտյանը:
Նա միևնույն ժամանակ հայտարարեց, նման ձևաչափով հանդիպումները սովորաբար անցկացվում են մեկ ԵՄ անդամ երկրում, մեկ՝ ոչ ԵՄ-ում, սակայն, վստահ է, որ Հայաստանն այս սկզբունքով չի ընտրվել։

Пашинян попытается превратить саммит ЕС в свою предвыборную вечеринку — Армен Ашотян
Европейский политический форум приедет в Ереван, чтобы поддержать Никола Пашиняна. Такое мнение в ходе брифинга для журналистов выразил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Оппозиционный политик расценил происходящее как вмешательство.
«Представители ЕС решили именно в эти дни приехать в Ереван, чтобы выразить политическую поддержку действующей власти в Армении. В этом и заключается основной посыл саммита Европейского политического сообщества, который будет проводиться в Ереване, и как явление это категорически неприемлемо. Очевидно, что в этом присутствуют элементы предвыборного вмешательства. То, что Европейское сообщество критикует в отношении других стран — например, обвиняя Россию во вмешательстве в выборы в Молдове — оно само делает в Армении», — отметил он.
По словам заместителя председателя РПА, Пашинян попытается превратить саммит в свою предвыборную «вечеринку».
«Пашинян сделает всё, чтобы "праздник не был испорчен", чтобы европейские лидеры не столкнулись с нашей реальной Арменией и с нашими проблемами», — добавил Ашотян.
Он также заявил, что подобные форматы встреч обычно проводятся поочерёдно в стране — члене ЕС и в стране вне ЕС, однако, по его убеждению, Армения не была выбрана по этому принципу.