Մենք երբեք չենք դրել պետական քաղաքականության օրակարգում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջ. Զուրաբյան
21/04/2026 13:52
Մենք երբեք չենք դրել պետական քաղաքականության օրակարգում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջ, գրել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը։
«Բայց մենք երբեք չենք ուրացել մեր անցյալը և հիշողությունը: Դա էր պատճառը, որ 1995 թվականին կառուցվեց Հայոց Ցեղասպանության թանգարանը և անցկացվեց 80-ամյակին նվիրված միջազգային գիտական կոնֆերանսը աշխարհահռչակ ցեղասպանագետների մասնակցությամբ:
Հայոց ցեղասպանությունը մեր պետության շահերին վնասող քաղաքական խաղի մանրադրամ չենք դարձրել և չենք դարձնի, բայց հիշողությունն ու ինքնությունը ջնջել ոչ ոքի թույլ չենք տա»,-գրել է Լևոն Զուրաբյանը։

Мы никогда не ставили требование признания Геноцида армян в повестку государственной политики — Зурабян
Мы никогда не ставили требование признания Геноцида армян в повестку государственной политики, написал кандидат в премьер-министры от Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
«Но мы никогда не отрекались от нашего прошлого и нашей памяти. Именно поэтому в 1995 году был построен Музей Геноцида армян и проведена международная научная конференция, посвящённая 80-й годовщине, с участием всемирно известных геноцидоведов.
Мы не превращали Геноцид армян в разменную монету политических игр, которые наносят ущерб интересам нашего государства, и не сделаем этого в будущем. Но никому не позволим стереть нашу память и идентичность», — написал Левон Зурабян.