«ՀՀ-ում ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու նպատակն է աջակցել ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդմանը, խառնածին սպառնալիքների հասցեագրմանը». ԱԳՆ
ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել.
«Հայաստանը ողջունում է ՀՀ-ում ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու մասին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի որոշումը, որը նպատակ ունի աջակցել ՀՀ ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդմանը, խառնածին սպառնալիքների հասցեագրմանը, այդ թվում՝ ապատեղեկատվության, կիբերհարձակումների և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարի ուղղությամբ ջանքերին:
Առաքելությունը կտեղեկայվի նախնական երկու տարի ժամկետով և իր գործունեությամբ կնպաստի վերոնշյալ ուղղություններով ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանն ու ներկա մարտահրավերներին Հայաստանի հասարակության դիմակայունության ավելացմանը:
Քաղաքացիական առաքելության տեղակայման վերաբերյալ որոշումը, որը կայացվել է ՀՀ դիմումի հիման վրա, մայիսի 5-ին կայանալիք ՀՀ-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովին ընդառաջ, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգից բխող հերթական համատեղ նախաձեռնություններից է»:

МИД Армении: цель размещения новой гражданской миссии ЕС в Армении — укрепление демократической устойчивости
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление:
«Армения приветствует решение Совета ЕС по иностранным делам о размещении новой гражданской миссии ЕС в Республике Армения, целью которой является поддержка укрепления демократической устойчивости РА, противодействие гибридным угрозам, включая усилия по борьбе с дезинформацией, кибератаками и незаконными финансовыми потоками.
Миссия будет размещена на первоначальный срок в два года и своей деятельностью будет способствовать развитию институциональных возможностей в вышеуказанных направлениях, а также повышению устойчивости общества Армении к текущим вызовам.
Решение о размещении гражданской миссии, принятое по инициативе Армении, является одной из очередных совместных инициатив, вытекающих из стратегической повестки партнёрства Армения–ЕС, в преддверии первого саммита Армения–ЕС, который состоится 5 мая».