Պետականության հիմքերը խարխլում են նրանք, ովքեր մշտապես խոսում են «ինքնիշխանությունից», բայց անպատիժ խախտում են օրենքներն ու ներքին կանոնները. Հայր Ռուբեն
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը «Օրենքից վեր՝ հանուն օրենքի» վերտառությամբ հրապարակում է արել։
Հայր Սուրբն ընդգծել է՝ երբ գործադիր իշխանությունն իրեն վեր է դասում Սահմանադրությունից և օրենքներից, ճեղքվածք է առաջանում իշխանության և օրինականության միջև։
Այս ընթացքը, Հայր Ռուբենի խոսքով, երկարաժամկետ կտրվածքով թուլացնում է քաղաքացիների վստահությունը և խոցելի դարձնում ինքնիշխանության գաղափարը, որը կառավարության սեփականությունը չէ, այլ պատկանում է ժողովրդին և նրա հաստատություններին։
«Ամենավտանգավոր երևույթներից մեկը «պետություն» և «կառավարություն» հասկացությունների խառնուրդն է։ Երբ իշխանավորները խոսում են այնպես, ասես իրենք են մարմնավորում պետությունը, ցանկացած քննադատություն ընկալվում է որպես հարձակում պետության վրա, որով խեղդվում է բազմակարծությունը, իսկ ընդդիմադիր հայացքները համարվում են կասկածելի՝ ճնշման կամ լռեցման ենթակա։
Գործադիր իշխանության կողմից Սահմանադրության շարունակական խախտումներն աստիճանաբար ունայնացնում են վերահսկող հաստատությունների բովանդակությունը (դատարաններ, խորհրդարան, անկախ մարմիններ)։ Երբ վերջիններս այլևս ի զորու չեն իրական հավասարակշռություն ապահովելու, ձևավորվում է իշխանության կենտրոնացման վտանգավոր միտում, որը միշտ սպառնալիք է պետության կայունության համար։
Պետականության հիմքերը, ըստ էության, խարխլում են նրանք, ովքեր մշտապես խոսում են «ինքնիշխանությունից», բայց անպատիժ խախտում են օրենքներն ու ներքին կանոնները։ Պետությունը, որ չի երաշխավորում իր իրավական կարգը, դառնում է ավելի խոցելի արտաքին և ներքին ճնշումների հանդեպ, որովհետև կորցնում է իր վստահելիությունն ու հետևողականությունը։
Այս գործընթացները խորապես բաժանում են հասարակությունը․ մի կողմում հայտնվում են իշխանությանը սատարողները, մյուս կողմում այն անօրինական համարողները։ Այդ բևեռացումը կարող է վերածվել ինստիտուցիոնալ կամ սոցիալական ճգնաժամերի՝ անկանխատեսելի հետևանքներով։
Գլխավոր վտանգը ոչ թե առանձին քաղաքական սխալն է, այլ որ իշխանությունը կտրվում է օրենքից և պատասխանատվությունից։ Այդ պահին պետությունը դադարում է իրավունքի վրա հիմնված համայնք լինելուց և վերածվում է գործիքի՝ իշխանավորների ձեռքում»,- նշել է Հայր Ռուբենը։

Основы государственности подрывают те, кто постоянно говорит о «суверенитете», но безнаказанно нарушает законы и внутренние правила — отец Рубен
21/04/2026 17:17
Местоблюститель предстоятеля Масиацотнской епархии, архимандрит Тер Рубен Заргарян опубликовал материал под заголовком «Выше закона — во имя закона».
Священнослужитель подчеркнул, что когда исполнительная власть ставит себя выше Конституции и законов, возникает разрыв между властью и законностью.
По словам отца Рубена, подобная практика в долгосрочной перспективе подрывает доверие граждан и делает уязвимой саму идею суверенитета, которая не является собственностью правительства, а принадлежит народу и его институтам.
«Одним из самых опасных явлений является смешение понятий "государство" и "правительство". Когда представители власти говорят так, будто именно они воплощают государство, любая критика воспринимается как атака на государство. В результате подавляется плюрализм, а оппозиционные взгляды объявляются подозрительными и подлежащими давлению или замалчиванию.
Постоянные нарушения Конституции со стороны исполнительной власти постепенно обесценивают содержание контрольных институтов (суды, парламент, независимые органы). Когда они уже не способны обеспечивать реальный баланс, формируется опасная тенденция к концентрации власти, которая всегда представляет угрозу стабильности государства.
Основы государственности, по сути, подрывают те, кто постоянно говорит о "суверенитете", но безнаказанно нарушает законы и внутренние нормы. Государство, не гарантирующее собственный правовой порядок, становится более уязвимым к внешнему и внутреннему давлению, поскольку теряет доверие и последовательность.
Эти процессы глубоко раскалывают общество: с одной стороны — сторонники власти, с другой — те, кто считает её действия незаконными. Такая поляризация может перерасти в институциональные или социальные кризисы с непредсказуемыми последствиями.
Главная опасность заключается не в отдельных политических ошибках, а в том, что власть отрывается от закона и ответственности. В этот момент государство перестаёт быть сообществом, основанным на праве, и превращается в инструмент в руках правящих», — отметил отец Рубен.