Արցախը մեզ համար փակված էջ չէ, մենք կանգ չենք առնելու. Մետաքսե Հակոբյան
Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը բռնի տեղահանված արցախցիների հետ հերթական հանդիպմանն է մասնակցել։ Հակոբյանը վերահաստատում է՝ արցախցիների պահանջը նույննն է՝ վերադարձ հայրենի բնօրրան։ «Արցախը փակված էջ չէ»,- շեշտում է նա՝ փոխանցելով արցախցիների դիրքորոշումը։
«Գորիսում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած արցախցիների հետ հանդիպեցինք։ Գիտակցելով այս հանդիպումների անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը՝ միևնույն է, դրանք չափազանց ծանր են, որովհետև մարդիկ պարզապես չեն ներկայացնում սոցիալական խնդիրներ․ խոսում են կորսված հայրենիքից, ոտնահարված արժանապատվությունից և անպատասխան մնացած արդարությունից։
Այս մարդիկ այսօր ապրում են ոչ միայն նյութական դժվարությունների մեջ, այլ նաև խոր ներքին ցավով՝ հայրենիքից բռնի զրկված լինելու և սեփական պետության կողմից լքված լինելու զգացումով։ Այդ զգացումը կա յուրաքանչյուր պատմության մեջ, յուրաքանչյուր հայացքում։
Արցախը մեզ համար փակված էջ չէ, ինչպես փորձում են ներկայացնել իշխանությունները։
Մենք կանգ չենք առնելու…պիտի հաստատվի արդարություն, անվտանգություն և վերադարձի իրական հնարավորություն։ Այս իշխանություններով չկա դրանցից ոչ մեկի հնարավորությունը։
Փոխարենը կա պարտվողական քաղաքականություն, որը փորձում է հաշտեցնել մեզ կորստի հետ, լռեցնել ցավը և մոռացության տալ իրավունքները։ Բայց մենք չենք մոռացել, և չենք էլ մոռանալու։
Այս հանդիպումները ոչ միայն ցավի արձանագրում են, այլ նաև հստակ պահանջ՝ վերականգնել արժանապատվությունը, ապահովել մեր իրավունքները և դադարեցնել պարտվողական ու վտանգավոր քաղաքականությունը, որը մեզ կանգնեցրել է այս իրականության առաջ»,- արցախցիների հետ հանդիպումից հետո գրել է Մետաքսե Հակոբյանը։

Арцах для нас не закрытая страница, мы не остановимся — Метаксе Акопян
Депутат Национального собрания Республики Арцах Метаксе Акопян приняла участие в очередной встрече с насильственно перемещёнными арцахцами. Она подчёркивает, что требование арцахцев остаётся неизменным — возвращение на родину. «Арцах не является закрытой страницей», — заявила она, передавая позицию вынужденных переселенцев.
«Мы встретились с арцахцами, временно проживающими в Горисе. Понимая необходимость и важность этих встреч, они всё же остаются крайне тяжёлыми, поскольку люди говорят не только о социальных проблемах, но и об утраченной Родине, попранном достоинстве и оставшейся без ответа справедливости.
Эти люди сегодня живут не только в материальных трудностях, но и с глубокой внутренней болью — от чувства насильственного лишения Родины и ощущения, что их собственное государство их оставило. Это чувство присутствует в каждой истории, во взгляде каждого человека.
Арцах для нас не закрытая страница, как пытаются представить власти.
Мы не остановимся… должна быть восстановлена справедливость, безопасность и реальная возможность возвращения. При этой власти невозможны ни одно из этих условий.
Вместо этого проводится политика пораженчества, которая пытается смирить нас с потерей, заглушить боль и предать забвению права. Но мы не забыли и не забудем.
Эти встречи — это не только фиксация боли, но и чёткое требование: восстановить достоинство, обеспечить наши права и прекратить пораженческую и опасную политику, которая привела нас к этой реальности», — написала Метаксе Акопян после встречи с арцахцами.