Արցախի Մայր տաճարի ոչնչացման առթիվ Արցախ Միությունը պահանջում է ՀՀ կառավարությունից վերանայել իր խրախուսող անգործությունն ու հռետորաբանությունը
Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ավերմանը հաջորդած Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի ոչնչացումը հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ներկայության հետևողական ջնջման և պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության գագաթնակետը։
Արցախ Միությունը շեշտում է, որ այս նորանոր հանցագործությունները նախորդող ակտերի անպատժելիության, միջազգային հանրության բացարձակ լռության և Հայաստանի իշխանությունների կողմից հնչող փաստացի խրախուսական հայտարարությունների ու անգործության ուղղակի հետևանքն են։
Ստեփանակերտի Մայր տաճարի թիրախավորումը և հիմնահատակ քանդումը ոչ միայն Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության քաղաքականության շարունակությունն է, այլև միջազգային իրավունքի և դատական ակտերի բացահայտ խախտում։ Այս գործողությունները կոպտորեն խախտում են հատկապես հետևյալ միջազգային փաստաթղթերը. 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիան՝ «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» և դրան կից արձանագրությունները. 2003 թվականի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հռչակագիրը՝ «Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման վերաբերյալ». Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիան. Արդարադատության միջազգային դատարանի (ԱՄԴ) 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի և 2023թ. Նոյեմբերի 17-ի հրամանները, որոնք պարտավորեցնում են Ադրբեջանին կանխել և պատժել հայկական մշակութային ժառանգության թիրախավորումը:
Արցախ Միությունը պահանջում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունից վերանայել իր խրախուսող անգործությունն ու հռետորաբանությունը և ձեռնարկել հետևյալ անհապաղ քայլերը. Դադարեցնել ագրեսորին խրախուսող հռետորաբանությունը, որը միջազգային հարթակներում ստեղծում է անպատժելիության պատրանք և լեգիտիմացնում է Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը. Անհապաղ դիմել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ գործող միջպետական գանգատի շրջանակներում նոր միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջով՝ հիմնվելով Ստեփանակերտի Մայր տաճարի և Սուրբ Հակոբ եկեղեցու ոչնչացման թարմ ու ապացուցված փաստերի վրա. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում բարձրացնել Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը՝ որպես ԱՄԴ հրամանների պարբերական և կոպիտ խախտող պետություն. Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության անձեռնմխելիությունը դարձնել Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացի անկյունաքարային նախապայման և այն ներառել միջնորդ ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության օրակարգում: Միջազգային կառույցների և դոնոր կազմակերպությունների շարունակական լռությունը հավասարազոր է հանցակցության։
Մշակութային արժեքների համակարգված ոչնչացումը միջազգային հանցագործություն է, որը սպառնում է համամարդկային քաղաքակրթությանը։ Մենք կոչ ենք անում. Կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ. Անհապաղ ապահովել միջազգային անկախ դիտորդական առաքելության մուտքը բռնազավթված տարածքներ՝ մնացած հուշարձանների վիճակը գնահատելու և հետագա հանցագործությունները կանխելու համար: Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես հայկական ժառանգության ու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու առաջնային սուբյեկտ և ԱՄԴ դիմումատու կողմ, պարտավոր է գործել վճռական կերպով։ Անգործությունը և լռությունը միայն նոր դռներ են բացում հաջորդող հանցագործությունների համար։

В связи с разрушением Кафедрального собора Арцаха Союз «Арцах» требует от правительства Армении пересмотреть свою поощрительную пассивность и риторику
22/04/2026 15:17
Уничтожение кафедрального собора Покрова Пресвятой Богородицы, последовавшее за разрушением церкви Сурб Акоп в оккупированном Азербайджаном Степанакерте, является кульминацией последовательного стирания армянского культурного присутствия и культурного геноцида, осуществляемого на государственном уровне.
Союз «Арцах» подчеркивает, что эти новые преступления являются прямым следствием безнаказанности предыдущих актов, абсолютного молчания международного сообщества, а также фактически поощряющих заявлений и бездействия властей Армении.
Разрушение кафедрального собора в Степанакерте — это не только продолжение политики геноцида народа Арцаха, но и явное нарушение норм международного права и судебных решений. В частности, грубо нарушаются следующие международные документы: Гаагская конвенция 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооружённого конфликта» и её протоколы; Декларация ЮНЕСКО 2003 года «Об умышленном уничтожении культурного наследия»; Международная конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации; а также постановления Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года и 17 ноября 2023 года, обязывающие Азербайджан предотвращать и наказывать посягательства на армянское культурное наследие.
Союз «Арцах» требует от правительства Республики Армения пересмотреть свою поощряющую пассивность и риторику и предпринять следующие неотложные шаги:
— прекратить риторику, способствующую агрессору и создающую иллюзию безнаказанности на международных площадках;
— немедленно обратиться в Международный суд ООН с требованием о применении новых обеспечительных мер в рамках межгосударственного иска, на основе свежих и доказанных фактов уничтожения храмов в Степанакерте;
— поднять в Совете Безопасности ООН и ЮНЕСКО вопрос о применении санкций против Азербайджана как государства, систематически нарушающего решения суда;
— сделать вопрос неприкосновенности духовно-культурного наследия Арцаха ключевым предварительным условием в переговорах с Азербайджаном и включить его в повестку диалога с посредниками, включая США.
Подчеркивается, что продолжающееся молчание международных структур и донорских организаций равносильно соучастию.
Систематическое уничтожение культурных ценностей является международным преступлением, угрожающим всей человеческой цивилизации. В этой связи звучат призывы:
— ввести адресные санкции против военно-политического руководства Азербайджана;
— немедленно обеспечить доступ международной независимой наблюдательной миссии на оккупированные территории для оценки состояния оставшихся памятников и предотвращения новых преступлений.
Отмечается, что Республика Армения, как основной субъект, ответственный за защиту армянского наследия и прав народа Арцаха, а также как сторона-заявитель в Международном суде ООН, обязана действовать решительно. Бездействие и молчание лишь открывают путь новым преступлениям.