Մուննաթի ռազմավարությունը և ընտրող-2026-ը. Վահե Հովհաննիսյան
Այս ընտրության կարևոր առանձնահատկությունն է լինելու այն, որ իշխանությունն ամեն կերպ խուսափելու է ծրագրային բանավեճից, խոչընդոտելու է դրան։ Ծրագրային հարթությունում, ռացիոնալ լուծումների տիրույթում իշխանությունն ասելիք չունի, հետևաբար անելու է ամեն ինչ, որ այլանդակի մթնոլորտն ու ստեղծի պայմաններ, որ ընդդիմության և լայն հասարակության ասելիքը խլացվի։ Սա աննորմալ վիճակ է, բայց սա մեր իրականությունն է, գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Այս իշխանության բանաձևն է. որքան մեծանում է կառավարման տապալումների ծավալը, այնքան մեծանում է մուննաթը և ագրեսիան այլոց (ընդդիմախոսներ, հասարակություն, այլ պետություններ և այլն) հասցեին։
Երեկ վերջապես ընդունեցին, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց չկա։ Այնպես էին զարմացել, կարծես մինչև այդ նրանց հրապարակայնորեն չէինք զգուշացրել, որ բոլոր պահանջների անմռունչ ընդունումը չի բերելու սահմանների բացմանը և հարաբերությունների կարգավորմանը։ Մինչ մի իշխանավոր զարմանում էր, որ հետո անթարթ հայացքով ասի՝ սխալվեցինք, մյուսը մուննաթ էր գալիս ֆավորիտ ընդդիմադիր ուժերի վրա։
Երևան քաղաքի կառավարումն ամբողջությամբ տապալված է։ Փոսեր, խցանումներ, կեղտոտ օդ, մի կերպ աշխատող քաղաքային տրանսպորտ, քաղաքը պարալիզացրած շինթույլտվություններ և այլն։ Փոխարենը աճում է քաղաքապետի մուննաթը բոլորի վրա՝ երևանցիների, վարորդներ և ընդհանրապես, բոլորի՝ բացի իրենից։
Էս «մուննաթի ռազմավարությունը» պատահականորեն չի ընտրված։ Գործում է. «ով առաջինը «վրա է քշում», նա ստանում է առավելություն» տրամաբանությունը։ Բայց դա աշխատում է մինչև առաջին լուրջ պատասխանը։
Առաջիկա ընտրությունները փողոցային կռիվ չեն, երկրի ամբողջ հետագա կյանքի հարցն է որոշվում։ Ընտրողներն էլ կողքի շենքերի լուսամուտներից դուրս թափված թամաշա անող հարևաններ չեն, որոնց համար միևնույն է, թե ոնց կավարտվի կռիվը։ Էս «կռվում» բոլորի ճակատագիրն է որոշվում, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր առաջին հայացքից միայն «թամաշա» են անում։ Ու որքան ընտրությունները մոտենան, այնքան ընտրողը սպասելու է լուրջ պատասխանի ու լուրջ խոսակցության»,-գրել է Հովհաննիսյանը։

Стратегия упрёков и избиратель-2026 — Ваге Ованнисян
Ключевой особенностью предстоящих выборов станет то, что власть будет всячески избегать содержательной программной дискуссии и препятствовать ей. В плоскости программ и рациональных решений у неё нет аргументов, поэтому она сделает всё, чтобы исказить атмосферу и создать условия, при которых голос оппозиции и общества будет заглушён. Это ненормальная ситуация, но это наша реальность, написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Формула этой власти такова: чем масштабнее провалы в управлении, тем сильнее "наезд" и агрессия в адрес других — оппонентов, общества, других государств и т.д.
Вчера, наконец, признали отсутствие прогресса в армяно-турецких отношениях. Удивлялись так, будто ранее мы публично не предупреждали, что безоговорочное принятие всех требований не приведёт ни к открытию границы, ни к нормализации отношений. Пока один представитель власти удивлялся, чтобы затем с невозмутимым видом признать ошибку, другой обрушивался с нападками на фаворитные оппозиционные силы.
Управление Ереваном полностью провалено: ямы, пробки, загрязнённый воздух, едва функционирующий общественный транспорт, парализующие город разрешения на строительство и т.д. Взамен растут "нападки" мэра на всех — на ереванцев, водителей и вообще на всех, кроме самого себя.
Эта “"стратегия нападка" выбрана не случайно. Работает логика: "кто первым нападает — тот получает преимущество". Но это действует до первого серьёзного ответа.
Предстоящие выборы — это не уличная драка, а вопрос дальнейшей судьбы страны. Избиратели — не соседи, наблюдающие из окон и равнодушные к исходу. В этой "борьбе" решается судьба всех, в том числе и тех, кто на первый взгляд лишь наблюдает. И по мере приближения выборов избиратель будет всё больше ожидать серьёзного ответа и содержательного разговора», — написал Ованнисян.