Ադրբեջանը ֆիզիկապես է քանդում հայկական Եկեղեցիները, իսկ Հայաստանի իշխանությունն ուզում է վարչականորեն կազմաքանդել. Տեր Մակար
22/04/2026 10:39
Ադրբեջանի իշխանությունը քանդել է Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանի եկեղեցին, Հայաստանի իշխանությունը չի կարող հանդուրժել այդպիսի սրբապղծություն եւ, վստահաբար, իր ձայնը կբարձրացնի, քանզի նրանք հանուն Հայ Եկեղեցու «շենացմանն» են միտված եւ ոչ թե քանդմանը, գրել է Տեր Մակար քահանա Գալամդարյանը։
Կամ էլ, ըստ Տեր Հոր, կլռեն և կլղոզեն։
«Քանզի, Ադրբեջանը ֆիզիկապես է քանդում Հայկական Եկեղեցիները, իսկ նրանք Հայաստանում ուզում են վարչականորեն կազմաքանդեն։ Էնպես որ՝ իրենց ընթացքների ոգին նույն է։
Հ.Գ. Եթե այդքան ուժեղ եք, ՀՀ-ում գործող որեւէ այլ կրոնական կառույցի բարեկարգման օրակարգն էլ ներառեք նախըտրական ծրագրում եւ բարձաձայնեք հայ եկեղեցինների քանդման սրբապղծությունը։ Վախում եք, որ դրսի քաղաքակիրթ եւ ոչ քաղաքակիրթ եւ հարեւան ուժերը ձեզ «ցավեցնող» ձեւով կնախատեն, իսկ Հայ Եկեղեցին, քանզի ազգային եւ հայ ինքնություն կրող կառույց է, ապա դրսի քաղաքակիրթ ու հարեւան ուժերը անգամ, կարելի է ասել, ուրախանում են ձեր անօրինական եւ հակասահմանադրական քայլերով»,- նշել է Տեր Մակարը։

Азербайджан физически уничтожает армянские церкви, а власти Армении хотят уничтожить их административно — отец Макар
22/04/2026 11:07
Азербайджанские власти разрушили церковь Святой Богородицы в Степанакерте, и власти Армении не могут мириться с подобным святотатством и, безусловно, должны возвысить свой голос, поскольку, как заявляется, они стремятся к «укреплению» Армянской церкви, а не к её разрушению, написал священник отец Макар Галамдарян.
Или же, по его словам, они предпочтут промолчать и сгладить ситуацию.
«Поскольку Азербайджан физически разрушает Армянскую церковь, а в Армении её хотят демонтировать административно. Таким образом, суть их действий одинакова.
P.S. Если вы действительно столь сильны, включите в предвыборную повестку также вопросы благоустройства других религиозных организаций, действующих в Республике Армения, и открыто осудите святотатство разрушения армянских церквей. Вы боитесь, что внешние — как цивилизованные, так и нецивилизованные, а также соседние силы — отреагируют на это болезненно, тогда как в случае с Армянской церковью, являющейся носителем национальной и армянской идентичности, даже внешние и соседние силы, можно сказать, приветствуют ваши незаконные и антиконституционные действия», — отметил отец Макар.