Թոշակառուներին կոչ եմ անում չլսել չուզողների ձայները և ճամփորդել. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր խոսել է իր այն հայտարարության մասին, որ թոշակառուները իրենց թոշակով կարող են Լառնակայի տոմս գնել։
«Դա բուռն քննարկումների տեղիք է տվել։ Վերջին շրջանում, երբ մենք այցելում ենք մարզեր, բազմաթիվ թոշակառուներ ասում են, որ իրենք նախկինում 30-40 հազար դրամ ծախսում էին դեղերի վրա, իսկ հիմա առողջության ապահովագրության առկայության պայմաններում այդ գումարները մնում են իրենց գրպանում։
Ապրիլի 1-ից 10 հազար դրամով ավելացել է կենսաթոշակը, կա նաև հետվճարի հնարավորություն՝ երբեմն 5 հազար, երբեմն 7 հազար, երբեմն 10 հազար դրամ։ Այսինքն, 20 հազար դրամով ակնհայտորեն կարելի է ձեռք բերել 3-10 եվրո արժողությամբ տոմս դեպի Լառնակա, և նախկինում դեղերի վրա ծախսված գումարները կարելի է ծախսել օրապահիկի և այլ ծախսերի վրա։ Ես ամենայն լրջությամբ ուզում եմ կոչ անել մեր թոշակառուներին, որպեսզի չուզողներին հակառակ՝ այդ դեղերի գումարները մի կողմ դնեն և սկսեն ճամփորդել, որովհետև ես կարծում եմ, որ ինչպես աշխարհի շատ երկրների թոշակառուներն են վարվում, մեր թոշակառուներն էլ արդեն շատ քիչ, շատ համեստ ծավալներով կարող են  սկսել ճամփորդել», - ասել է Փաշինյանը։

I urge pensioners not to listen to those who discourage them from traveling – Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan commented on his earlier statement that pensioners could use their pensions to buy a ticket to Larnaca.
“This has sparked heated discussions. Recently, during visits to the regions, many pensioners told us that they used to spend 30-40 thousand drams on medicines, but now, with the availability of health insurance, this money remains in their pockets.
From April 1, pensions have increased by 10 thousand drams, and there is also the possibility of refunds – sometimes 5 thousand, sometimes 7 thousand, sometimes 10 thousand drams. That means that with 20 thousand drams, one can clearly afford a ticket to Larnaca costing 3-10 euros. The money previously spent on medicines can now be redirected to daily expenses and other needs. I would like to sincerely call on our pensioners not to listen to those who oppose such ideas and to start traveling, because I believe that, like pensioners in many countries, our pensioners can also travel, even in very modest ways,” Pashinyan said.