Ըստ Heritage հիմնադրամի «տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսի»՝ ՀՀ-ն 176 երկրների շարքում 52-րդն է․ Պապոյան
22/04/2026 11:28
Ըստ Heritage հիմնադրամի «տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսի»՝ Հայաստանն աշխարհի 176 երկրների շարքում 52-րդն է՝ առաջ անցնելով ԵՄ անդամներ՝ Իսպանիայից (53-րդ), Ռումինիայից (58-րդ), Ֆրանսիայից (65-րդ), Իտալիայից (73-րդ), Հունաստանից (75-րդ) և Հունգարիայից (79-րդ)։
Այս մասին հայտնել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն՝ ընդգծելով, որ ԵԱՏՄ երկրների մեջ Հայաստանն առաջատարն է։
«Այս ցուցանիշով առաջատար երկրներն են Սինգապուրը, Շվեյցարիան և Իռլանդիան։ 2025թ. տվյալներով մենք 57-րդն էինք՝ 65,4 միավորով (5 հորիզոնականով մեր դիրքերը բարելավել ենք)»,- գրել է ՔՊ-ականը։

According to the Heritage Foundation’s “Index of Economic Freedom,” Armenia ranks 52nd out of 176 countries, ahead of EU members Spain (53rd), Romania (58th), France (65th), Italy (73rd), Greece (75th), and Hungary (79th).
This was announced by Economy Minister Gevorg Papoyan, who emphasized that Armenia leads among the EAEU countries.
“The top-ranking countries in this index are Singapore, Switzerland, and Ireland. According to 2025 data, we ranked 57th with 65.4 points (an improvement of five positions),” the Civil Contract party member wrote.