Արցախում քրիստոնեական սրբություններ են ավերվում. ով այսօր կուլ է տալիս իր սրբավայրերի կործանումը, վաղը կորցնելու է իր տունն ու պետականությունը
22/04/2026 12:42
Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդն արձանագրում է՝ Բաքվի ահաբեկչական ռեժիմը Արցախի օկուպացված տարածքներում լկտիաբար և անպատիժ կերպով հողին է հավասարեցնում հայկական քրիստոնեական ժառանգությունը։
«Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու և Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի հիմնահատակ ավերումը առանձին պատահարներ չեն։ Թշնամին ոչնչացնում է քարը, որովհետև սարսափում է այդ քարի մեջ դրոշմված հայկական հիշողությունից, հայի աղոթքից ու քրիստոնեական անքակտելի իրավունքից։ Նրանք քանդում են մեր սրբավայրերը՝ մեր գոյության հետքերն իսպառ ջնջելու հիվանդագին մոլուցքով։
Բայց ամենազզվելին ու ամոթալին Հայաստանի օրվա իշխանությունների քար լռությունն է։ Երբ թշնամին պղծում և պայթեցնում է քո ազգային սրբությունները, իսկ պետական ապարատը ծպտուն չի հանում, դա չեզոքություն կամ «խաղաղության դիվանագիտություն» չէ։ Դա ուղիղ հանցակցություն է և ազգային դավաճանություն։ Պետության վախկոտ անգործությունը Բաքվի բուլդոզերների առաջ կանաչ լույս է վառում։
Նույնքան զզվելի և կեղծավոր է այսպես կոչված «քաղաքակիրթ աշխարհի», միջազգային կառույցների և համաշխարհային քրիստոնեական համայնքի կուրությունն ու խուլ անտարբերությունը։ Ձեր լռությամբ դուք գործակից եք դառնում 21-րդ դարի ամենացինիկ տեռորին։ Անպատժելիությունը ծնում է նոր բարբարոսություն, և դրա մեղավորը նաև դուք եք։
Մենք պահանջում ենք միջազգային քրիստոնեական կառույցներից և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից. դուրս գալ անատամ և անիմաստ դիտորդի վախկոտ կարգավիճակից, անհապաղ փաստահավաք խումբ ուղարկել օկուպացված տարածքներ և գործուն պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։ Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից՝ վերջ տալ նվաստացման ու զիջումների այս կործանարար ընթացքին։ Անհապաղ և հրապարակային կոշտ հարված տալ այս քաղաքականությանը միջազգային բոլոր հարթակներում։ Ձեր լռությունը չի բերելու խաղաղություն, այն բերելու է նոր մորթ ու պղծում։
Համայն հայությանը կոչ ենք անում՝ սթափվե՛ք թմբիրից։ Վերջ տվեք անտարբերությանը։
Արցախի եկեղեցիները պարզապես քարե շենքեր չեն, դրանք մեր ինքնության ողնաշարն են։ Ով այսօր կուլ է տալիս իր սրբավայրերի կործանումը, վաղը կորցնելու է իր տունն ու պետականությունը։ Այս ոճրագործության առաջ լռողները պատասխան են տալու պատմության առաջ»,- ասվում է հայտարարությունում։

В Арцахе разрушаются христианские святыни: тот, кто сегодня смиряется с уничтожением своих святынь, завтра потеряет свой дом и государственность
22/04/2026 12:55
Всеармянский совет по защите Армянской церкви заявляет, что террористический режим Баку на оккупированных территориях Арцаха беспрепятственно и безнаказанно уничтожает армянское христианское наследие.
«Полное разрушение церкви Святого Акопа в Степанакерте и кафедрального Собора Святой Богородицы — не отдельные эпизоды. Враг уничтожает камень, потому что боится армянской памяти, запечатлённой в этом камне, армянской молитвы и неотъемлемого христианского права. Они разрушают наши святыни с болезненным стремлением стереть любые следы нашего существования.
Но не менее отвратительно и постыдно молчание действующих властей Армении. Когда враг оскверняет и взрывает национальные святыни, а государственный аппарат не реагирует, это не «нейтралитет» и не «дипломатия мира». Это прямое соучастие и национальное предательство. Безвольное бездействие государства открывает зелёный свет бульдозерам Баку.
Не менее лицемерно и молчание так называемого «цивилизованного мира», международных структур и глобального христианского сообщества. Своим молчанием вы становитесь соучастниками одного из самых циничных терроров XXI века. Безнаказанность рождает новые преступления, и вы несёте за это ответственность.
Мы требуем от международных христианских организаций и ЮНЕСКО выйти из роли беззубого наблюдателя, немедленно направить миссию в оккупированные территории и ввести действенные санкции против Азербайджана. От властей Республики Армения — прекратить разрушительную политику уступок и унижений и жёстко реагировать на международных площадках. Ваше молчание не приведёт к миру, оно приведёт к новым разрушениям и жертвам.
Мы призываем весь армянский народ очнуться от равнодушия. Арцахские церкви — это не просто каменные сооружения, это столп нашей идентичности. Тот, кто сегодня смиряется с их уничтожением, завтра потеряет свой дом и государственность. Те, кто молчит перед лицом этих преступлений, будут отвечать перед историей», — говорится в заявлении.