ԵՄ-ին միանալու հետևանքով Հայաստանը կկորցնի ՀՆԱ մոտ 23%-ը, բնական գազի գինը կբարձրանա. ՌԴ ԱԽ
Հայաստանը, ամենահամեստ հաշվարկներով, կկորցնի իր ՀՆԱ-ի մոտավորապես 23%-ը, եթե միանա Եվրամիությանը, հայտարարել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը։
«Ընդհանուր առմամբ, ամենահամեստ գնահատականներով՝ ԵՄ-ին միանալը Հայաստանին կարժենա ՀՆԱ-ի մոտավորապես 23%-ը, մինչդեռ աշխատաշուկայի զանգվածային կրճատումը (10.5 տոկոսային կետով) և գնաճի 22.6 տոկոսային կետով աճը կհանգեցնեն կենսամակարդակի զգալի անկման։ Ներքին սպառումը կնվազի ավելի քան 20%-ով՝ ներկայիս մակարդակից։ Ակնկալվում է էներգակիրների, այդ թվում՝ բնական գազի գնի հետագա աճ», - ասել է Շևցովը՝ ըստ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայության։

Армения потеряет 23% ВВП от вступления в Евросоюз - Совбез РФ
Армения, по самым скромным подсчетам, потеряет около 23% своего ВВП в случае вступления в Евросоюз, заявил заместитель секретаря Совета безопасности РФ Алексей Шевцов.
«В общем итоге присоединение к ЕС будет, по самым скромным и консервативным расчетам, стоить Армении примерно 23% ВВП, а массовое сокращение рынка труда (на 10,5 п.п.) и рост инфляции на 22,6 п.п. приведут к значительному снижению уровня жизни. Внутреннее потребление упадет более чем на 20% от нынешнего уровня. Ожидается дальнейший рост цен на энергоносители, в том числе природный газ», - сказал Шевцов, слова которого приводит пресс-служба аппарата Совбеза РФ.