Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սուրբ Աստվածածին մայր տաճարի ոչնչացումը. ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդ
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից օկուպացված Ստեփանակերտում Սուրբ Աստվածածին մայր տաճարի ոչնչացումը։ Այս գործողությունը, որը տեղի է ունենում Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի նախօրեին, նշանավորում է Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության համակարգված վերացման լուրջ սրացում։
«Օծված 2019 թվականին՝ տաճարը խորհրդանշում էր հայկական կրոնական կյանքի վերածնունդը և տեղի հայկական ներկայության շարունակականությունը։ Դրա ոչնչացումը՝ հաստատված արբանյակային պատկերներով, հետևում է հայկական մշակութային և կրոնական վայրերի նկատմամբ նախորդ հարձակումներին և արտացոլում է ավելի ընդգրկուն և կանխամտածված գործողություններ՝ վերացնելու հայկական պատմական հետքը։
Այս գործողությունները հանդիսանում են միջազգային իրավունքի և մշակութային ժառանգությունը պաշտպանող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի իրավական կարգավորումների լուրջ խախտումներ, ինչպես նաև հակասում են Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին, որոնք Ադրբեջանից պահանջում են կանխել և պատժել նման գործողությունները։
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը մտահոգություն է հայտնում միջազգային պատշաճ արձագանքի բացակայության կապակցությամբ։ Շարունակվող լռությունը վտանգում է անպատժելիության խորացումը և խաթարում արդարության հաստատման և տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձի հեռանկարները։
Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը միջազգային հանրությանը կոչ է անում՝
Անմիջապես իրականացնել վնասված տարածքներում մշակութային և կրոնական ժառանգության անկախ միջազգային մշտադիտարկում,
Կիրառել նպատակային միջոցներ՝ դիտավորյալ ոչնչացման համար պատասխանատվություն ապահովելու նպատակով,
Հարավային Կովկասի շուրջ միջազգային ներգրավվածության շրջանակներում բարձրացնել ժառանգության պաշտպանության առաջնահերթությունը,
Հայաստանի կողմից ձեռնարկել անհապաղ իրավական և դիվանագիտական քայլեր, ներառյալ՝ դիմել միջազգային դատական մեխանիզմներին։
Մշակութային ժառանգության ոչնչացումը հարձակում է ոչ միայն որևէ ժողովրդի ինքնության, այլև մարդկության համընդհանուր ժառանգության դեմ և պահանջում է արագ և սկզբունքային միջազգային արձագանք»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

«Ай Дат» АРФД решительно осудил разрушение Азербайджаном Собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте
Центральный совет Комитета «Ай Дата» АРФ «Дашнакцутюн» решительно осудил разрушение властями Азербайджана Собора Пресвятой Богородицы в оккупированном Степанакерте.
«Это действие, совершенное накануне 111-й годовщины Геноцида армян, знаменует собой серьезное обострение в деле систематического уничтожения армянского культурного и духовного наследия в Арцахе. Освященный в 2019 году собор символизировал возрождение армянской религиозной жизни и преемственность армянского присутствия в Арцахе. Его разрушение, подтвержденное спутниковыми снимками, следует за предыдущими нападками на армянские культурные и религиозные объекты и отражает более масштабную и целенаправленную кампанию по уничтожению армянского исторического наследия.
Эти действия представляют собой серьезные нарушения международного права и правовых норм ЮНЕСКО, защищающих культурное наследие, и противоречат решениям Международного суда, которые требуют от Азербайджана предотвращения и наказания подобных действий.
Центральный совет «Ай Дата» выражает обеспокоенность отсутствием адекватной международной реакции. Продолжающееся молчание рискует усугубить безнаказанность и подрывает перспективы правосудия и безопасного возвращения депортированных армян.
Мы призываем к внедрению независимого международного мониторинга культурного и религиозного наследия в пострадавших районах, принятию целевых мер для привлечения к ответственности за преднамеренное уничтожение, повышению приоритета охраны наследия в рамках международного участия на Южном Кавказе, а также принятию Арменией незамедлительных правовых и дипломатических мер, включая обращение к международным судебным механизмам.
Уничтожение культурного наследия — это нападение не только на идентичность конкретного народа, но и на общечеловеческое наследие, которое требует быстрой и принципиальной международной реакции», — говорится в заявлении.