Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը որևէ փոփոխություն չի կրել, կասկածելի են դառնում Հայաստանի հետ կայուն ու երկարատև խաղաղություն հաստատելու մասին հայտարարությունները. Մայր Աթոռ
23/04/2026 17:27
Վրդովմունքով տեղեկացանք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները հողին են հավասարեցրել Ստեփանակերտ քաղաքի Սուրբ Հակոբ եկեղեցին և հարակից տարածքում գտնվող խաչքարերն ու կոթողները, որոնք ըստ ադրբեջանական աղբյուրների իբրև թե անօրինական և ապամոնտաժման ենթակա կառույցներ էին, այս մասին հայտարարել են Մայր Աթոռ Սուրջ Էջմիածնից։
«Խիստ մտահոգիչ են նաև Ստեփանակերտի Առաջնորդանիստ Սուրբ Աստվածածին մայր տաճարի ոչնչացման վերաբերյալ ստացվող տեղեկությունները։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումը։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը շարունակում է թիրախավորել հայկական քրիստոնեական սրբավայրերը՝ նպատակ ունենալով ջնջել հայկական հետքն Արցախից։
Պետական մակարդակով իրագործվող այս վանդալիզմը հերթական անգամ փաստում է, որ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը որևէ փոփոխություն չի կրել, որով և կասկածելի են դառնում Հայաստանի հետ կայուն ու երկարատև խաղաղություն հաստատելու մասին հայտարարությունները։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը կոչ է անում ՀՀ կառավարության ղեկավարին և իշխանության ներկայացուցիչներին հրատապ ու գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ կանխելու Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության համակարգված յուրացումն ու ոչնչացումը։
Կոչ ենք անում նաև մշակութային ժառանգության պահպանությամբ, տարածաշրջանում ժողովուրդների խաղաղ համակեցությամբ և փոխգործակցությամբ շահագրգիռ բոլոր պետություններին ու միջազգային կազմակերպություններին ազդու միջոցներ ձեռնարկել՝ կասեցնելու մշակութային ոճրագործություններն Արցախում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Антиармянская политика Азербайджана не претерпела изменений, заявления о прочном мире с Арменией вызывают сомнения — Первопрестольный Святой Эчмиадзин
23/04/2026 17:55
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине заявили, что с возмущением восприняли информацию о том, что власти Азербайджана сравняли с землёй церковь Святого Акопа в Степанакерте, а также расположенные поблизости хачкары и памятники, которые, по утверждению азербайджанских источников, якобы считались незаконными и подлежащими демонтажу.
«Крайне тревожными являются также поступающие сведения о разрушении кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает последовательное уничтожение духовного и культурного наследия Арцаха, осуществляемое властями Азербайджана. Очевидно, что власти Азербайджана продолжают целенаправленно уничтожать армянские христианские святыни с целью стереть армянский след в Арцахе.
Этот осуществляемый на государственном уровне вандализм в очередной раз свидетельствует о том, что антиармянская политика Азербайджана не претерпела изменений, в связи с чем заявления о намерении установить устойчивый и долгосрочный мир с Арменией становятся сомнительными.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает рглаву правительства и представителей власти Республики Армения предпринять срочные и действенные шаги для предотвращения систематического присвоения и уничтожения духовного и культурного наследия Арцаха.
Мы также призываем все государства и международные организации, заинтересованные в сохранении культурного наследия, мирном сосуществовании народов региона и их сотрудничестве, принять эффективные меры для пресечения культурных преступлений в Арцахе», — говорится в заявлении.