«Որպեսզի մնանք ազգ, Փաշինյանը պետք է գնա տուն՝ առաջին մաս, կամ՝ Բաքու». Արթուր Խաչատրյան
Հանրապետության հրապարակից շուտով կմեկնարկի ավանդական Ջահերով երթը՝ դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Այս տարի երթն անցկացվում է «Պայքարը շարունակվում է» կարգախոսի ներքո՝ խորհրդանշելով հայ ժողովրդի անկոտրում կամքն ու արդարության համար մղվող աննահանջ պայքարը։
Ջահերով երթին մասնակցելու են եկել բազմաթիվ քաղաքացիներ, քաղաքական, հանրային գործիչներ։ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ևս այստեղ է։ Լրագրողների հետ զրույցում նա շեշտեց՝ հայ ժողովուրդն ունի անօտարելի իրավունքներ։ Խաչատրյանը քննադատեց գործող իշխանությունների՝ Հայոց ցեղասպանության ուրացման քաղաքականությունը։
«Ցեղասպանության ընդունումը առաջնահերթություն չհամարող իշխանություն կողմից տարվում է  ուրացման լպրծուն գոյատևման քաղաքականություն։  Իրենք շատ լավ հասկանում են, որ իրենց իշխանության մնալը մեծապես պայմանավորված է Ալիևի և Էրդողանի ցանկությամբ։ Չունենալով ներքին աջակցություն՝ իրենք ժողովրդին ինչո՞վ են սպառնում․ ասում են՝ եթե հանկարծ իշխանություն փոխվի, պատերազմ կսկսվի։ Այսինքն՝ մյուս կողմից էլ իրենք գալիս են հաստատելու, ասում են՝ իրենց նախընտրելի թեկնածուն, նախընտրելի ղեկավարը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Այսինքն՝ ինքը, այստեղ ունենալով խնդիր, մեր վրա «տղա է բերում»։
Եվ որպեսզի իրենք օգնեն Ալիևին և Էրդողանին, ինքը պետք է կատարի նրանց բոլոր պահանջները։ Սա է թե՛ Արցախի ուրացումը, թե՛ Ցեղասպանության ուրացումը, թե՛ այս վերջին բարբարոսության վրա աչք փակելը․ սրանք ամբողջ մի քաղաքականության շղթայի տարբեր օղակներ են։ Ի՞նչ պետք է անի ժողովուրդը․ ժողովուրդը պետք է իր իրավունքներին տեր կանգնի, հայտարարի, որ մենք ունենք և անօտարելի իրավունքներ, և թույլ չտա Փաշինյանին՝ իր իշխանությունը պահելու համար մեզ տանել ու դարձնել Ադրբեջանի ստրուկ»,-ասաց Խաչատրյանը։
Հարցին՝ մտավախություն չկա՞, որ այս իշխանության վերընտրվելու պարագայում, օրինակ, հաջորդ տարի թույլ չեն տա անցկացնել այս միջոցառումը՝ հաշվի առնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների՝ իրենց կողմից ընդունված մոդելը, ընդդիմադիր պատգամավորը պատասխանել է.
«Ոչ թե մտավախություն կա, այլ խոր համոզմունք։ Եթե այս իշխանությունները վերարտադրվեն, ինչպես հիմա չեն թողնում արտասանել «Արցախ» բառը և փորձում են այն ջնջել, վաղը չեն թողնի, որ խոսք գնա Արևմտյան Հայաստանի մասին, թույլ չեն տա խոսել ինքնապաշտպանության, Զեյթունի մասին։ Սա է իրականությունը։ Դրա համար էլ ասում եմ՝ որպեսզի մենք մնանք որպես ազգ, հավատարիմ լինենք մեր էությանը և հնարավորություն ունենանք վերականգնելու երկիրը, Նիկոլ Փաշինյանը պետք է գնա տուն՝ առաջին մաս կամ՝ Բաքու»։

«Чтобы мы остались нацией, Пашинян должен уйти домой — либо в Баку»: Артур Хачатрян
С Площади Республики скоро начнется традиционное факельное шествие к мемориальному комплексу Цицернакаберд. В этом году оно проходит под лозунгом «Борьба продолжается», символизируя несгибаемую волю армянского народа и непрекращающуюся борьбу за справедливость.
В шествии участвуют многочисленные граждане, политические и общественные деятели. Среди них — депутат фракции «Армения» Национального собрания Артур Хачатрян, который в беседе с журналистами заявил, что армянский народ обладает неотъемлемыми правами. Он также раскритиковал политику действующих властей, назвав её «политикой отрицания Геноцида армян».
«Власть, которая не считает признание Геноцида приоритетом, проводит скользкую политику выживания через отрицание. Они прекрасно понимают, что их пребывание у власти во многом зависит от воли Алиева и Эрдогана. Не имея внутренней поддержки, они запугивают народ: мол, если сменится власть — начнётся война. Тем самым они сами подтверждают, что предпочитаемый ими лидер — Никол Пашинян. И, имея внутренние проблемы, он натравливает на нас чужих.
Чтобы помочь Алиеву и Эрдогану, он должен выполнять все их требования. Такова логика всей цепочки политики: от отрицания Арцаха до отрицания Геноцида и закрывания глаз на последние варварства. Это звенья одной цепи. Что должен делать народ? Народ должен отстаивать свои права, заявить, что у нас есть неотъемлемые права, и не позволить Пашиняну ради сохранения власти превратить нас в рабов Азербайджана», — заявил Хачатрян.
Отвечая на вопрос, нет ли опасений, что в случае переизбрания нынешних властей в следующем году могут ограничить проведение подобных мероприятий, учитывая их подход к армяно-турецким отношениям, оппозиционный депутат ответил:
«Это не просто опасение — это глубокая уверенность. Если эти власти переизберутся, то как сейчас они не позволяют произносить слово "Арцах", так завтра не позволят говорить о Западной Армении, не позволят говорить о самообороне, о Зейтуне. Это реальность. Поэтому я и говорю: чтобы мы остались нацией, сохранили верность себе и имели шанс восстановить страну, Никол Пашинян должен уйти домой — либо в Баку».