Մեր անցյալը, մեր թափած արյունը, մեր պատմությունը բանակցության և սակարկման առարկա չեն. Իշխան Սաղաթելյան
23/04/2026 21:13
Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի նախաշեմին՝ ապրիլի 23-ին, Երևանում մեկնարկեց ամենամյա Ջահերով երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Երթն անցկացվում է «Պայքարը շարունակվում է» կարգախոսի ներքո՝ խորհրդանշելով հայ ժողովրդի անկոտրում կամքն ու արդարության համար մղվող աննահանջ պայքարը։
Երթից առաջ ելույթով հանդես եկավ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ շեշտելով՝ չենք հրաժարվելու մեր իրավունքներից, որքան էլ գործող իշխանությունները ուրացման, նահանջի ու լռության քաղաքականություն վարեն։
«Հաշտ չենք այս իրավիճակին»,- ասաց Սաղաթելյանը՝ հավելելով՝ մենք ցեղասպանությունից հետո ոտքի կանգնած պետություն ենք և ժողովուրդ, ուրեմն կարող ենք և պարտավոր ենք շրջել այս ամոթի և խարանի էջը։
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչում ենք պահանջում ոչ միայն անցյալի, այլ նաև այսօրվա և ապագայի համար։ Եթե աշխարհը չի ճանաչում երեկվա ոճիրը, դրանով լեգիտիմություն է տալիս նոր ոճիրների։ Ցեղասպանության ուրացումը կանաչ լույս է նոր ցեղասպանության համար։ Հետևաբար, սատարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, նշանակում է սատարել և պաշտպանել մեր անվտանգությունը»,- նշեց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա շեշտեց՝ պայքարը հայության իրավունքների համար շարունակվելու է, մեր անցյալը, մեր թափած արյունը, մեր պատմությունը բանակցության և սակարկման առարկա չեն։

Наше прошлое, пролитая нами кровь и наша история не являются предметом переговоров и торга — Ишхан Сагателян
Накануне 111-й годовщины Геноцида армян, 23 апреля, в Ереване стартовало традиционное факельное шествие к мемориальному комплексу Цицернакаберд. Шествие проходит под лозунгом «Борьба продолжается», символизируя несгибаемую волю армянского народа и непрекращающуюся борьбу за справедливость.
Перед началом шествия с речью выступил представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн», депутат парламентской фракции «Армения» Ишхан Сагателян, подчеркнув, что армянская сторона не откажется от своих прав, несмотря на проводимую действующими властями политику отрицания, отступления и молчания.
«Мы не смирились с этой ситуацией», — заявил Сагателян, добавив, что армянский народ — это народ и государство, сумевшие подняться после геноцида, а значит, способны и обязаны перевернуть эту страницу позора и клейма.
«Мы требуем международного признания Геноцида армян не только ради прошлого, но и ради настоящего и будущего. Если мир не признаёт вчерашнее преступление, он тем самым легитимизирует новые преступления. Отрицание геноцида — это зелёный свет для нового геноцида. Следовательно, поддержка международного признания Геноцида армян означает поддержку и защиту нашей безопасности», — отметил Ишхан Сагателян.
Он подчеркнул, что борьба за права армянского народа будет продолжаться, и что наше прошлое, пролитая кровь и история не могут быть предметом переговоров или торга.