«Ինչպես հետագայում պարզվեց, դա ՀՀ իշխանությունների համար կանխատեսելի սցենար էր». Տիգրան Աբրահամյանը հիշեցնում է՝ 3 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանը Հակարիի անցակետը տեղակայեց՝ ամբողջապես շրջափակելով Արցախը
«3 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանը Քաշաթաղի շրջանից դեպի Կոռնիձոր՝ Հակարի գետի կամրջի վրա անցակետ տեղակայեց՝ ամբողջական դարձնելով Արցախի շրջափակումը»,- հիշեցնում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ռուս խաղաղապահների և հայաստանյան իշխանությունների լռության ներքո Ադրբեջանը ևս մեկ քայլ արեց Արցախի ադրբեջանացման ուղղությամբ՝ անխոչընդոտ իրականացնելով գործողություններ, որոնք հակասում էին 2020 թվականի նոյեմբերի համատեղ հայտարարությանը։
Արցախցիների զրկանքներն ու փորձությունները մտան նոր՝ ավելի ծանր փուլ՝ սաստկացնելով առանց այդ էլ առկա բարդ իրադրությունը։
Ինչպես հետագայում պարզվեց, դա ՀՀ իշխանությունների համար կանխատեսելի սցենար էր, որը ճանապարհ էր բացելու Նիկոլ-Ալիև մեծ երազանքի` Արցախի հայաթափման համար»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Աբրահամյանը:

«Как выяснилось позже, это был предсказуемый сценарий для властей Армении»: Тигран Абрамян напоминает — 3 года назад Азербайджан установил КПП на мосту Хакари, фактически полностью блокировав Арцах
23/04/2026 19:50
Депутат фракции фракции «Честь имею» Национального собрания Тигран Абрамян напомнил, что три года назад в этот день Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт на мосту через реку Хакари, на участке дороги из Корнидзора в направлении Кашатагского района, тем самым фактически завершив полную блокаду Арцаха.
По его словам, «в условиях молчания российских миротворцев и властей Армении Азербайджан сделал ещё один шаг в направлении азербайджанизации Арцаха, беспрепятственно реализуя действия, противоречащие трёхстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года».
Абрамян отметил, что «лишения и испытания арцахцев вошли в новый, более тяжёлый этап, ещё больше усугубив и без того сложную ситуацию».
По его словам, «как впоследствии стало ясно, это был предсказуемый сценарий для властей Армении, открывавший путь к "великой мечте" Никола Пашиняна и Ильхама Алиева — деарменизации Арцаха».