Ես չկարողացա ժողովրդին բացատրել, որովհետև ժողովուրդը չէր ցանկանում լսել. ես «սխալ» էի՝ լինելով ճիշտ. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարություն է արել իր հրաժարականի ութամյակի կապակցությամբ։
«Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Ես ձեզ դիմում եմ ոչ որպես քաղաքական գործիչ, այլ որպես հայ, որպես մարդ, ում կյանքն ու ճակատագիրն անբաժան են այս հող ու ջրից, այս երկրից։ Մեր կուսակցությունն արդեն հայտարարել է առաջիկա ընտրություններին չմասնակցելու որոշման մասին։ Սա պարզապես քաղաքական դիրքորոշում չէ, այլ միասնական, կշռադատված և փաստարկված որոշում՝ պատմական որոշում։
2018-ի գարնանը, երբ ես և իմ թիմը հեռացանք, մենք դա արեցինք՝ կատարելով ձեր կամքը։ Ութ տարի առաջ իմ հրաժարականի հայտարարությունում ես գրել էի մի նախադասություն, որը տեքստի շահառուներից մեկի խմբագրման և իմ «ոխերիմ» ընկերների հաջորդիվ մանիպուլյացիայի պատճառով փորձեցին դարձնել խարան ինձ համար։
Իմ կյանքի ընթացքում ես ունեցել եմ ճիշտ և սխալ որոշումներ։ Իմ ամենաճիշտ և դժվար որոշումը «իմ իսկ խոստումը դրժելն» ու 2018թ. վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելն էր։
Ցավոք, դա նաև իմ ամենամեծ սխալն էր, որովհետև չստացվեց բացատրել մեր ժողովրդին, որ իմ առաջադրման նպատակը բնավ իշխանությունը պահելը չէր, այլ Ղարաբաղի և Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելն էր։ Այո՛, Նիկոլը ճիշտ էր՝ նա պատրաստ էր գնալ մինչև վերջ և չուներ ոչ մի կարմիր գիծ, ես չպետք է առաջադրվեի։ Իսկ ես սխալվեցի՝ կարծելով, թե կարողանալու ենք մեր ժողովրդին բացատրել, որ բանակցային բարդ իրավիճակում իմ հեռանալը հանգեցնելու է աղետի։ Ինձ համար ակնհայտ էր, որ բանակցային այդ փուլում բանակցողի փոփոխությունը, բանակցությունների պատմության զրոյացումը ողբերգական հետևանք է ունենալու. մի բան, որը տեղի ունեցավ։ Ոչ թե որ ես ամենալավ բանակցողն էի, այլ որ խորությամբ ճանաչում էի բանակցություններին մասնակցող բոլոր կողմերին, ունեի ինստիտուցիոնալ հիշողություն ու գիտեի Ղարաբաղի ու հաղթանակի արժեքը՝ որպես այդ հաղթանակը կերտած, այնուհետև այն պահած թիմի անդամ։
Այո՛, Նիկոլը ճիշտ էր՝ ես չկարողացա բացատրել, իսկ նա կարողացավ խաբել մեր ժողովրդին։
2018թ. վարչապետ առաջադրվելու արդյունքում ես կորցրեցի շատ բան՝ հասկացված չլինելուց մինչև դրա հետևանքով իմ ժողովրդի կողմից մերժում, բայց տարիների հեռավորությունից կարող եմ վստաh ասել՝ նորից կանցնեի այդ քավարանի միջով, որովհետև ես վստահ էի, որ այդպես կկանխենք որևէ աղետ:
Ես չկարողացա ժողովրդին բացատրել, որովհետև ժողովուրդը չէր ցանկանում լսել։ Ես «սխալ» էի՝ լինելով ճիշտ։
2018 թվականին ես առաջադրվեցի, որպեսզի երաշխավորեմ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը, որպեսզի սահմաններին չլինի արյունահեղություն, ապա հրաժարական տվեցի, որպեսզի սահմանների ներսում թույլ չտամ արյունահեղություն։ Իսկ այսօր՝ իմ հրաժարականից ութ տարի անց, ժողովրդի մի ստվար մաս համարում է, որ Նիկոլի իշխանությունը կա այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրա դեմ քաղաքական պայքարի առաջին շարքում «նախկիններն» են։
Ես ենթարկվում եմ ժողովրդի նաև այս պահանջին. եթե իմ և Հանրապետականի մասնակցությունն անգամ մեկ տոկոսով նպաստելու է այսօրվա վարչակազմի վերարտադրությանը, մենք հետքայլ ենք անում, որպեսզի մարդկանց հնարավորություն տանք սթափ, առանց էմոցիաների արտահայտել իրենց կամքը, իսկ մյուս ընդդիմադիր ուժերին՝ անխոչընդոտ իրականություն դարձնել ընտրություններով իշխանափոխության իրենց խոստումը։
Ես իմ ուղին սկսել եմ Արցախի ինքնապաշտպանության ուժերի ձևավորումից և իմ կյանքի ամենամեծ պատիվը համարել եմ մեր ժողովրդի հաղթանակի կերտմանը մասնակից լինելն ու այդ հաղթանակը պահպանելը։ Հանրապետական կուսակցությունն իր կառավարման շրջանում արել է ամեն ինչ՝ հանուն անվտանգ Հայաստանի և հայկական Արցախի՝ վերջին հարյուր տարվա ընթացքում հայ ժողովրդի ամենամեծ հաղթանակն արժանապատվորեն պահպանելու ու փայփայելու համար։ Անշուշտ, եղել են սխալներ ու հիասթափություններ, բայց, իմ խորին համոզմամբ, այդ սխալները ներելի ու վերականգնելի են, և դրա վկայությունն այն է, որ այսօր մենք բաց ճակատով ու մաքուր խղճով դուրս ենք գալիս մեր ժողովրդի մեջ։
Գաղտնիք չէ, որ Հանրապետական կուսակցությունը չէր ցանկանում մասնակցել նաև 2021 թվականի ընտրություններին, բայց մենք ստիպված գնացինք այդ քայլին։ Ի տարբերություն ընդդիմության կողմից քարոզվող աներկբա հաղթանակի՝ սոցիոլոգիան այլ բան էր հուշում։ Մենք մասնակցեցինք այդ ընտրություններին, որպեսզի փորձենք կանխել Արցախի վերջնական դավաճանումն ու հանձնումը։ Ակնհայտ էր, որ 44 օր «հաղթելու ենք» ստով կապիտուլյացիա ստորագրած խաբեբան, ով 2021-ի քարոզարշավին խոստանում էր Արցախի դեօկուպացիա, իրականում ժողովրդի թիկունքում հանձնելու էր Արցախը և թշնամու դեմ մենակ էր թողնելու արցախահայությանը՝ որպես հետևանք թշնամու առջև բացելով Հայաստանի դարպասները։
Ամիսներ առաջ Հանրապետականն առաջարկեց իմպիչմենտի նախագիծը՝ որպես այս իշխանություններից ազատվելու միակ իրատեսական ճանապարհ։ Մեզ համար պարզ էր, որ նրանք և իրենց արտաքին հովանավորներն արդեն սկսել են կեղծել ընտրությունները՝ բանտարկելով այլախոհներին, պետական պարտքի կրկնապատկման հաշվին բյուջեից ընտրակաշառք բաժանելով ու աչք փակելով օրեցօր ահագնացող ապօրինությունների վրա։
Այս պայմաններում արդար ու մրցակցային ընտրությունները, մեր համոզմամբ, անհնարին էին։ Սակայն, ցավոք, մեր խորհրդարանական գործընկերներն ընտրեցին այլ ուղի՝ սպասելով ընտրություններին։ Ես հաջողություն եմ մաղթում նրանց այդ որոշումն արդարացնելու գործում։
Ես համոզված եմ, որ այս իրավիճակում ընդդիմության հաղթանակն ապահովելու համար անհրաժեշտ է խոշոր միավորում, որպեսզի կանխվի ձայների փոշիացումը, ինչը ծառայելու է այսօրվա վարչախմբի շահերին։ Հանրապետականը կշարունակի պահպանել իր ծանրակշիռ դերը՝ որպես արտախորհրդարանական ուժ՝ հանուն պատմական հիշողության, արժանապատվության և հայկական երազանքի։
Հայաստանն իր արմատից կտրած, ծնկի բերած, պարտքի մեջ թաղած ու ստով հեղեղած խմբակը պետք է հեռանա: Այլընտրանքը սարսափելի է՝ սարսափ մեր երկրի, մեր ժողովրդի ու հաջորդ սերնդի համար։ Սարսափ է հենց իրենց համար, պարզապես իրենք էլ դեռ չեն գիտակցում։ Արթնանալ է պետք, որ հետո ուշ չլինի։

Я не смог объяснить народу, потому что народ не хотел слушать։ я был «неправ», будучи прав — Серж Саргсян
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян выступил с заявлением по случаю восьмой годовщины своей отставки.
«Уважаемый народ!
Я обращаюсь к вам не как политический деятель, а как армянин, как человек, чья жизнь и судьба неразрывно связаны с этой землей, с этой страной. Наша партия уже объявила о своем решении не участвовать в предстоящих выборах. Это не просто политическая позиция, а единодушное, взвешенное и обоснованное решение – историческое решение.
Весной 2018 года, когда я и моя команда ушли, мы сделали это, выполнив вашу волю. Восемь лет назад в своем заявлении об отставке я написал предложение, которое из-за редактуры одного из бенефициаров текста и последующих манипуляций моих «заклятых» друзей попытались превратить в клеймо для меня.
В своей жизни я принимал как правильные, так и ошибочные решения. Моим самым правильным и сложным решением было «нарушить свое же обещание» и в 2018 году баллотироваться на пост премьер-министра.
К сожалению, это была и моя самая большая ошибка, потому что не удалось объяснить нашему народу, что целью моего выдвижения было вовсе не удержание власти, а обеспечение безопасности Карабаха и Армении. Да, Никол был прав: он был готов идти до конца и у него не было красных линий, мне не следовало баллотироваться. А я ошибся, думая, что сможем объяснить нашему народу, что мой уход в сложной переговорной ситуации приведет к катастрофе. Для меня было очевидно, что на этом этапе переговоров смена переговорщика, обнуление истории переговоров будет иметь трагические последствия. Что и произошло. Не потому, что я был лучшим переговорщиком, а потому, что я глубоко знал все участвовавшие в переговорах стороны, обладал институциональной памятью и знал ценность Карабаха и победы – как член команды, которая создала, затем сохранила эту победу.
Да, Никол был прав: я не смог объяснить, а ему удалось обмануть наш народ.
В результате участия в выборах премьер-министра в 2018 году я многое потерял: меня не понимали, мой народ меня отверг. Но, спустя годы, я могу с уверенностью сказать, что я бы снова прошел через это чистилище, потому что был уверен, что таким образом мы предотвратим любую катастрофу.
Я не смог объяснить это народу, потому что народ не хотел слушать. Я был «неправ», будучи прав.
В 2018 году я баллотировался, чтобы гарантировать безопасность Армении и Арцаха, чтобы на границах не было кровопролития, а затем подал в отставку, чтобы не допустить кровопролития внутри страны. И сегодня, спустя восемь лет после моей отставки, значительная часть народа считает, что власть Никола существует до тех пор, пока в авангарде политической борьбы против него находятся «бывшие».
Я подчиняюсь также этому требованию народа: если мое участие и участие Республиканской партии хотя бы на один процент способствует воспроизводству нынешней власти, мы отступаем, чтобы дать людям возможность трезво, без эмоций выразить свою волю, а другим оппозиционным силам – возможность беспрепятственно воплотить в жизнь свое обещание смены власти посредством выборов.
Свой путь я начинал с формирования сил самообороны Арцаха и считал величайшей честью в своей жизни быть участником создания победы нашего народа и сохранения этой победы. Республиканская партия за время своего правления сделала все ради безопасной Армении и армянского Арцаха – чтобы достойно сохранить и бережно лелеять величайшую за последние сто лет победу армянского народа. Конечно, были ошибки и разочарования, но я глубоко убежден, эти ошибки простительны и исправимы, и свидетельством этому является то, что сегодня мы не стыдясь, и с чистой совестью выходим к нашему народу.
Не секрет, что Республиканская партия не хотела участвовать также в выборах 2021 года, но мы были вынуждены пойти на этот шаг. В отличие от пропагандируемой оппозицией бесспорной победы, социология подсказывала другое. Мы приняли участие в этих выборах, чтобы попытаться предотвратить окончательное предательство и сдачу Арцаха. Было очевидно, что 44 дня лгавший «победим» и подписавший капитуляцию обманщик, который во время избирательной кампании 2021 года обещал деоккупацию Арцаха, на самом деле собирался сдать Арцах за спиной народа и оставить армян Арцаха один на один с врагом – как следствие, открыв ворота Армении врагу.
Несколько месяцев назад Республиканская партия предложила проект импичмента как единственный реалистичный способ избавиться от этих властей. Нам было ясно, что они и их иностранные спонсоры уже начали фальсифицировать выборы, сажая в тюрьму несогласных, раздавая избирательные взятки из бюджета за счет удвоения государственного долга и закрывая глаза на растущее день ото дня число правонарушений.
В этих условиях, по нашему убеждению, честные и конкурентные выборы были невозможны. К сожалению, однако, наши коллеги по парламенту выбрали другой путь, дожидаясь выборов. Я желаю им успехов в деле оправдания этого решения.
Я убежден, что в данной ситуации для обеспечения победы оппозиции необходима крупная консолидация, чтобы предотвратить распыление голосов, которое послужит интересам нынешнего режима. Республиканская партия продолжит сохранять свою вескую роль как внепарламентская сила – ради исторической памяти, достоинства и армянской мечты.
Оторвавшая от корней, поставившая на колени, ввергшая в долги и наводнившая ложью Армению группа должна уйти. Альтернатива ужасна: ужасна для нашей страны, нашего народа и будущего поколения. Ужасна именно для них самих, просто они еще этого не осознают. Нужно очнуться, чтобы потом не было поздно.