Հայոց ցեղասպանությունը չի ավարտվել. Գևորգ Դանիելյան
Ցեղասպանությունը միայն ցեղին ֆիզիկապես ոչնչացնելը չէ, այն հայության պարագայում ավելի նենգ ծրագրով ուղղորդված ոճրագործություն է, այն է՝ իսպառ ոչնչացնել հայի ինքնության բոլոր հենասյունները՝ Ազգային Եկեղեցին, մշակույթը, պատմությունը, որպեսզի անարգել յուրացնեն հայության պատմական տարածքները և ողջ քաղաքակրթական արժեհամակարգը, այս մասին գրել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ այն, ինչ հնարավոր չի լինում յուրացնել, բարբարոսաբար ոչնչացնում են։
«Սա նշանակում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը չի ավարտվել, ուստի կարիք չկա քննարկել ցեղասպանությունը դատապարտող կոնվենցիայի հետադարձ ուժի հարցը, քանզի 1948 թվականից առ այսօր գործ ունենք շարունակվող հանցագործության հետ։
Հ.Գ. Երբ հարց է հնչեցվում, թե ինչո՞ւ չեն արձագանքում հենց այս պահին Արցախում հայության պատմամշակութային սրբավայրերի ոչնչացման փաստերին, շրջանցելով Սահմանադրության 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիմնադրույթները, պատասխանում են, թե դա այլ պետության տարածքում է և իբր հայելային դրսևորում է։ Դեռ մի կողմ թողնենք, որ այդ բարբարոսությանը ոչինչ համարժեք տեղի չի ունենում Հայաստանում, իսկ եթե անհարկի պետք է շահարկենք «հայելային» շահերի կեղծ օրակարգը, ապա դրա վերջը այդպես էլ չենք տեսնելու, ադրբեջանական կողմը միշտ մի «լրջագույն» կեղծիք կհորինի։ Ընդ որում՝ նույն այդ քաղաքական ուժը Հայոց Կաթողիկոսին հրաժարական պարտադրելը արձանագրել է որպես նախընտրական քաղաքական ծրագիր, մոռանալով ոչ միայն Սահմանադրությունը, այլև այն, որ խոսքը ոչ թե հայաստանյան ընտրողների, այլ համայն հայության (որի շուրջ 2/3-րդը սփյուռքում է) կողմից ընտրված հոգևոր առաջնորդի մասին է։
Թեպետ՝ վստահ եմ, որ անգամ հայաստանյան ընտրողները արդեն խորքային պատկերացում ունեն, թե ինչ է իրականում տեղի ունենում, անհեռատեսորեն ում ձգտումներին և վերջնական ինչ նպատակներին են ամեն գնով փորձում հագուրդ տալ...»,- նշել է Դանիելյանը։

Геноцид армян не завершён — Геворг Даниелян
Геноцид — это не только физическое уничтожение народа. В случае армян, по мнению члена Высшего духовного совета, доктора юридических наук, профессора Геворга Даниеляна, речь идёт о более коварно спланированном преступлении — полном уничтожении всех опор армянской идентичности: Национальной Церкви, культуры, истории, с целью беспрепятственного присвоения исторических территорий армян и всей их цивилизационной системы ценностей.
По его словам, то, что невозможно присвоить, варварски уничтожается.
«Это означает, что Геноцид армян не завершён, и потому нет необходимости обсуждать вопрос обратной силы Конвенции о предупреждении геноцида и наказании за него, поскольку с 1948 года по сегодняшний день мы имеем дело с продолжающимся преступлением.
P.S. Когда поднимается вопрос, почему не реагируют на факты уничтожения армянских историко-культурных святынь в Арцахе, в обход основополагающих норм части 2 статьи 19 Конституции, в ответ утверждают, что это территория другого государства и якобы носит “зеркальный” характер. Оставим в стороне тот факт, что в Армении ничего сопоставимого с этим варварством не происходит. Но если даже искусственно продвигать ложную повестку "зеркальных интересов", то конца этому не будет — азербайджанская сторона всегда сможет придумать очередную "серьёзную" фальсификацию.
Более того, та же политическая сила включила в свою предвыборную программу требование об отставке Католикоса всех армян, забывая не только о Конституции, но и о том, что речь идёт не о духовном лидере лишь избирателей Армении, а всего армянства, около двух третей которого проживает в диаспоре.
Вместе с тем я убеждён, что даже избиратели в Армении уже имеют глубокое понимание происходящего — чьим устремлениям и каким конечным целям пытаются любой ценой угодить…», — отметил Даниелян.