Ամբողջ մարդկությունն է Թուրքիայից պատասխան և ճանաչում պահանջում. Լևոն Զուրաբյան
ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ երբեք կողմ չեն եղել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջը դրվի արտաքին քաղաքականության հիմքում։
«Համարել ենք, որ նման մոտեցումը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հարգման հարցը դարձնում է քաղաքական մանրադրամ, և մենք տեսել ենք, թե ինչի է հանգեցրել այն հանգամանքը, որ մենք Ցեղասպանության ճանաչումը դրել ենք արտաքին քաղաքականության օրակարգում։
Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի պատասխանատվության հարցն է՝ ամբողջ մարդկության առաջ, դա միայն հայի ու Հայաստանի հարցը չէ, ամբողջ մարդկությունն է Թուրքիայից պատասխան և ճանաչում պահանջում»,-ասաց Զուրաբյանը։

Всё человечество требует от Турции ответа и признания — Левон Зурабян
Кандидат в премьер-министры от партии Армянский национальный конгресс Левон Зурабян в беседе с журналистами у мемориального комплекса Цицернакаберд заявил, что его политическая сила никогда не поддерживала идею превращения требования признания Геноцида армян в основу внешней политики.
«Мы считали, что такой подход превращает вопрос памяти жертв Геноцида в политический инструмент, и мы видели, к чему приводит ситуация, когда признание Геноцида становится частью внешнеполитической повестки.
Вопрос Геноцида армян — это вопрос ответственности Турции перед всем человечеством. Это не только вопрос армянского народа и Армении: всё человечество требует от Турции ответа и признания», — заявил Зурабян.
Он выразил убеждённость, что этот вопрос не должен превращаться в предмет армяно-турецких межгосударственных переговоров.