Հայոց ցեղասպանության հարցը համարյա արդեն ներկայացնում են որպես կայսերական քարոզչության մոդել. Զուրաբյանը՝ իշխանականների մասին
24/04/2026 13:01
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց, որ այս խորհրդանշական օրվա իրենց կարգախոսն է՝ «հիշողությունը չես ջնջի»։
Նա անդրադարձավ Ցեղասպանության վերաբերյալ ՀՀ ներկա իշխանության դիրքորոշումներին և նշեց, որ փորձում են պատմական հիշողության վրա ոտնձգություն կատարել։
«Դրվում են հարցեր, տարօրինակ ակնարկներ այն բանի մասին, թե արդյոք եղե՞լ է ցեղասպանություն, կամ կարելի՞ է դա կոչել ցեղասպանություն, կամ որ պետք է ուսումնասիրել, թե ինչ է տեղի ունեցել։
Հայոց ցեղասպանության հարցը համարյա արդեն ներկայացնում են որպես կայսերական քարոզչության մոդել։ Սա անհանդուրժելի է, ոչ մեկին թույլ չենք տա հիշողությունը ջնջել»,-ասաց Զուրաբյանը։

Вопрос Геноцида армян практически уже преподносится как модель имперской пропаганды — Зурабян о позиции властей
24/04/2026 13:16
Кандидат в премьер-министры от партии «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян заявил, что их лозунг в этот символический день — «память невозможно стереть».
Он прокомментировал позицию действующих властей Армении по вопросу Геноцида и отметил, что предпринимаются попытки посягательства на историческую память.
«Поднимаются вопросы, звучат странные намёки — был ли геноцид, можно ли это назвать геноцидом, или необходимо "изучить", что именно произошло.
Вопрос Геноцида армян практически уже преподносится как модель имперской пропаганды. Это недопустимо, мы никому не позволим стереть память», — заявил Зурабян.