Պատմությունը բացի ուժեղ լինելուց մեզ այլ տարբերակ չի թողնում, այլևս թույլ չենք տա, որ մեզ կոտորեն. Սամվել Կարապետյան
24/04/2026 10:27
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանն ուղերձ է հրապարակել Հայոց Ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ, որտեղ ասված է.
«Իմ սիրելի՛ հայ ժողովուրդ,
Բազմաթիվ ողբերգությունների միջով անցած, բայց նորից ոտքի կանգնած ուժեղ հայ ժողովուրդ։ Այսօր մեզ բոլորիս միավորում է մեկ վիշտ և մեկ ցավ՝ Հայոց ցեղասպանությունը։ Մենք սերունդներն ենք այն հայերի, որոնք զոհ են դարձել մարդկության դեմ ուղղված ամենածանր հանցագործության՝ ցեղասպանության։
Մենք ականատեսն ենք մի ցավալի և հայի համար անհավատալի իրականության․ այսօրվա Հայաստանի ղեկավարները փորձում են արդարացնել Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնողներին, ավելին՝ փորձում են հավասարության նշան դնել զոհի և դահիճի միջև։ Եվ բացահայտորեն հայտարարում են, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն այլևս մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից չէ։
Բայց նրանք մոռանում են կամ անտեսում են մի կարևոր հանգամանք․ իրենց նման թույլերը գալիս ու անցնում են, բայց հայ ժողովրդի պատմական հիշողությունը մնում է։ Այն հարատև է։ Այդ հիշողությունը մեր գենետիկ կոդի մեջ է:
Միևնույն ժամանակ, մենք շատ հստակ գիտակցում ենք, որ չենք կարող փոխել մեր աշխարհագրությունը, մեր հարևաններին։ Տարածաշրջանային կայունությունը և խաղաղությունը մեզ համար առաջնահերթություն է։ Հայաստանի տնտեսության սրընթաց զարգացումն այլ տարբերակ չունի։ Հետևաբար, քսանմեկերորդ դարում փակ սահմաններ ունենալը չի կարող չանդրադառնալ երկրի բնականոն զարգացման վրա։ Մենք կողմ ենք Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ու կայունությանը՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա և առանց պատմական ճշմարտության ու ազգային արժանապատվության զիջման։
Այն ազգը, որը չունի հիշողություն, նման է արմատներ չունեցող ծառի, որը շատ կարճ ժամանակում ջարդվում ու տապալվում է։ Բայց մենք այդ ազգը չենք, մենք նման ենք այն հազարամյա կաղնուն, որի արմատները շատ խորն են հողի մեջ։ Մենք ամուր կառչած ենք մեր հողին։
Պատմությունը բացի ուժեղ լինելուց մեզ այլ տարբերակ չի թողնում։ Մենք տեսնում ենք, որ երբ թույլ ենք ու գլխիկոր, մեզ վրա հասած չարիքներն ավելի են սաստկանում։ Հենց այդ թույլ և ապիկար իշխանությունների օրոք էլ ականատես եղանք մեր երկրորդ հայրենիքի՝ մեր սքանչելի Արցախի կորստին։
Մենք այլևս թույլ չենք տա, որ մեզ կոտորեն։ Ուժեղ և խոհեմ ղեկավարը հենց նա է, որ կանխատեսում է ողբերգությունն ու կանխարգելում այն, և ոչ թե պատահածը մեկնաբանում ու փորձում արդարացումներ գտնել։
Այսօր Սփյուռքի մեր հայրենակիցների, մեր քույրերի ու եղբայրների հետ, աշխարհասփյուռ հայության հետ ձեռք ձեռքի ենք տալիս և մեր առջև դնում մեկ նպատակ՝ ունենալ Ուժեղ Հայաստան։
Մենք այլևս թույլ չե՛նք լինելու»։

«История не оставляет нам выбора, кроме как быть сильными — мы больше не позволим себя убивать» — Самвел Карапетян
Председатель партии «Сильная Армения», кандидат в премьер-министры Самвел Карапетян выступил с обращением по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
В своём послании он отметил:
«Мой дорогой армянский народ,
Народ, прошедший через множество трагедий, но вновь поднявшийся на ноги. Сегодня нас объединяет одна боль — Геноцид армян. Мы — потомки тех, кто стал жертвой одного из самых тяжких преступлений против человечества.
Мы являемся свидетелями болезненной и для армянина трудно постижимой реальности: нынешние власти Армении пытаются оправдать тех, кто совершил Геноцид, более того — ставят знак равенства между жертвой и палачом. И открыто заявляют, что международное признание Геноцида больше не является приоритетом внешней политики.
Но они забывают или игнорируют важный факт: такие, как они, приходят и уходят, а историческая память армянского народа остаётся. Она вечна. Она — часть нашего генетического кода.
В то же время мы ясно осознаём, что не можем изменить ни нашу географию, ни наших соседей. Региональная стабильность и мир для нас — приоритет. Стремительное развитие экономики Армении не имеет альтернативы. Следовательно, в XXI веке закрытые границы не могут не сказываться на нормальном развитии страны.
Мы выступаем за установление дипломатических отношений с Турцией и за стабильность — на основе основополагающих принципов международного права и без уступок исторической правде и национальному достоинству.
Народ без памяти подобен дереву без корней — он быстро ломается и исчезает. Но мы — не такой народ. Мы подобны тысячелетнему дубу с глубокими корнями.
История не оставляет нам выбора, кроме как быть сильными. Мы видим: когда мы слабы и склоняем голову, обрушивающиеся на нас бедствия только усиливаются. Именно в период слабой и некомпетентной власти мы стали свидетелями утраты нашей второй родины — Арцаха.
Мы больше не позволим себя уничтожать. Сильный и мудрый лидер — это тот, кто способен предвидеть трагедию и предотвратить её, а не тот, кто лишь объясняет случившееся и ищет оправдания.
Сегодня вместе с нашей диаспорой, с армянами всего мира, мы объединяем усилия ради одной цели — построения Сильной Армении.