Այս իշխանությունն առաջարկում է մոռանալ մեր պատմությունը, մեկուկես միլիոն սպանված հայերի ճակատագիրը, դիմացն առաջարկելով Թուրքիայից բերված էժան լոլիկ. Կարապետյան (Տեսանյութ)
24/04/2026 11:31
Այս իշխանությունն առաջարկում է մոռանալ մեր պատմությունը, մեկուկես միլիոն սպանված հայերի ճակատագիրը։ Դրա դիմաց առաջարկում են Թուրքիայից բերված էժան լոլիկ, ո՞րն է մեր գնահատանքը, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
«Մեր պահանջը Ցեղասպանության ճանաչումն է։ Մեզ պետք է Ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչում։ Վաղ թե ուշ Թուրքիան ճանաչելու է անմեղ հայերի կոտորածը։ Դա տարածաշրջանում արդարության վերականգնման միակ ճանապարհն է»,-ասաց Նարեկ Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ դա ազգերի միջև երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման միակ ճանապարհն է։
«Տարածաշրջանում մենք պետք է ունենանք լավ հարաբերություններ, բայց դա չպետք է լինի արյան վրա, այլ՝ արդարության հիմքով։ Մենք պատրաստ են վերականգնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ առանց նախապայմանի, բայց թուրք հասարակության հետ ունենք ճշմարտության մասին խոսելու կարիք»,-ասաց Կարապետյանը։

Эта власть предлагает забыть нашу историю и судьбу полутора миллионов убитых армян в обмен на дешёвые помидоры из Турции — Карапетян (видео)
24/04/2026 11:51
Действующие власти предлагают забыть нашу историю и судьбу полутора миллионов убитых армян, взамен предлагая дешёвые помидоры из Турции. Об этом в беседе с журналистами у мемориального комплекса Цицернакаберд заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
«Наше требование — признание Геноцида. Нам необходимо его международное признание. Рано или поздно Турция признает массовое убийство невинных армян. Это единственный путь к восстановлению справедливости в регионе», — отметил Карапетян.
По его словам, это также является единственным способом достижения долгосрочного мира между народами.
«В регионе нам необходимы хорошие отношения, однако они не должны строиться на крови, а должны основываться на справедливости. Мы готовы восстановить отношения с Турцией без предусловий, однако с турецким обществом необходимо говорить о правде», — подчеркнул Карапетян.