Հայաստանը տարածքային նկրտում չունի տարածաշրջանի որևէ երկրի հանդեպ. Նարեկ Կարապետյան
Հայոց ցեղասապանության ճանաչումը և տարածքային նկրտումները տարբեր բաներ են, թող Նիկոլ Փաշինյանը չզուգորդի դրանք, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
«Մեզ պետք է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը որպես արդարության վերականգնում։ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի տարածքային նկրտում հարևան որևէ երկրի նկատմամբ։ Արևմտյան Հայաստանը մեր հայրենիքն է, բայց Հայաստանի Հանրապետությունը չունի որևէ տարածքային նկրտում»,-ասաց Նարեկ Կարապետյանը։
Հարցին, թե խոսքը նաև Արցախի՞ն է վերաբերում, Նարեկ Կարապետյանը պատասխանեց.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն անկախ միավոր է եղել միշտ և Հայաստանի մաս չի կազմել։ Մենք պետք է իրականությանն առերեսվենք ճիշտ. այս պահին դա արցախահայերի՝ իրենց հայրենիք անվտանգ վերադառնալու իրավունքն է»։

Армения не имеет территориальных претензий ни к одной стране региона — Нарек Карапетян
Признание Геноцида армян и территориальные притязания — это разные вещи, и премьер-министру Николу Пашиняну не следует их смешивать. Об этом в беседе с журналистами заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
«Нам необходимо признание Геноцида армян как восстановление справедливости. Республика Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из соседних государств. Западная Армения — это наша родина, однако Республика Армения не выдвигает никаких территориальных требований», — отметил Карапетян.
Отвечая на вопрос, касается ли это также Арцаха, он заявил:
«Нагорно-Карабахская Республика всегда была самостоятельным образованием и не входила в состав Армении. Мы должны трезво смотреть на реальность: на данный момент речь идёт о праве арцахских армян на безопасное возвращение на свою родину».