Մենք չենք կարող մեր անցյալը մոռանալ, եթե մոռացանք՝ ապագա չենք կարող ունենալ. Գագիկ Ծառուկյան
Մենք չենք կարող մեր անցյալը մոռանալ, եթե մոռացանք, ուրեմն՝ ապագա չենք կարող ունենալ, այս մասին Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ինքը կառուցել է եկեղեցի: Ըստ Ծառուկյանի՝ որևէ հայ իրավունք չունի ո՛չ ուրանալու Հայոց ցեղասպանությունը, ո՛չ մոռանալու:
«Ասել եմ, որ ոչ մեկս չէր կարող պատկերացնել, որ իշխանության որևէ ներկայացուցիչ ռիսկ չի անելու նայել Մասիս սարին, չի կարող Ցեղասպանությունից խոսել, չի կարող Արցախից խոսել»,- ասաց նա՝ հայտարարելով, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի Ցեղասպանությունը:

Мы не можем забыть наше прошлое, если мы забудем прошлое — у нас не будет будущего: Гагик Царукян
Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян в беседе с журналистами в мемориальном комплексе Цицернакаберд заявил, что армяне не могут забыть своё прошлое.
«Мы не можем забыть наше прошлое, потому что если забудем — у нас не будет будущего», — отметил он.
Он напомнил, что к 100-летию Геноцида армян он построил церковь. По словам Царукяна, ни один армянин не имеет права ни отрицать, ни забывать Геноцид армян.
«Я говорил, что никто не мог представить, что представители власти не будут даже рисковать смотреть на гору Масис, не смогут говорить о Геноциде, не смогут говорить об Арцахе», — заявил он.