Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի կառավարական պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի և վետերանների հարցերով լիազոր նախարար Ալիս Ռուֆոյին և Ֆրանսիայի կանանց և տղամարդկանց հավասարության և խտրականության դեմ պայքարի հարցերով լիազոր նախարար Օրոր Բերժեին։
Վարչապետը ողջունել է Ֆրանսիայի բարձրաստիճան պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ այն տեղի է ունենում երկու երկրների միջև հարաբերությունների և համագործակցության զարգացման համար կարևոր ժամանակահատվածում։ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ Հայաստան–Ֆրանսիա համագործակցությունը ներկայումս գտնվում է աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա և համոզմունք հայտնել, որ այն առաջիկայում էլ ավելի կընդլայնվի ու կամրապնդվի։ Երկրի ղեկավարը շեշտել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ սերտ երկխոսության փաստը, միաժամանակ ընդգծել վերջինիս անառարկելի դերը խաղաղության հաստատման գործում։ Վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը, այդ թվում՝ անվտանգության, վետերանների հետ կապված հարցերում, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության, խտրականության և բռնության դեմ պայքարում։
Ֆրանսիայի զինված ուժերի և վետերանների հարցերով լիազոր նախարարը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել Ֆրանսիայի նախագահի ջերմ ողջույնները, ընդգծել, որ իր երկիրը շարունակելու է լինել Հայաստանի կողքին՝ բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ խաղաղության օրակարգի առաջմղման։ Ալիս Ռուֆոն և Օրոր Բերժեն պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնելու հայաստանյան գործընկերների հետ կապերը և կիսվելու վերոնշյալ ոլորտներում իրենց փորձով։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման, Հայաստանում անցկացվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպման, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում համագործակցության շուրջ։

Премьер-министр принял делегацию правительства Франции
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра-делегата при министерстве вооруженных сил Франции по вопросам ВС и ветеранов Алис Рюфо и министра-делегата при премьер-министре Франции по вопросам равенства между женщинами и мужчинами и борьбы с дискриминацией Аврору Берже.
Премьер-министр поприветствовал визит высокопоставленной делегации Франции в Армению и отметил, что он проходит в важный для развития отношений и сотрудничества между двумя странами период. Никол Пашинян констатировал, что сотрудничество Армения — Франция в настоящее время находится на беспрецедентно высоком уровне, и выразил уверенность, что в ближайшее время оно еще больше расширится и укрепится. Глава государства подчеркнул факт тесного диалога с президентом Франции Эммануэлем Макроном, одновременно отметив его неоспоримую роль в деле установления мира. Премьер-министр подчеркнул важность углубления взаимодействия между Арменией и Францией в различных сферах, включая безопасность, вопросы ветеранов, а также защиту прав человека, борьбу с дискриминацией и насилием.
Министр-делегат Алис Рюфо передала премьер-министру Пашиняну теплые приветствия президента Франции, подчеркнув, что ее страна продолжит поддерживать Армению по всем направлениям, включая продвижение мирной повестки. Алис Рюфо и Аврора Берже выразили готовность расширять связи с армянскими партнерами и делиться своим опытом в вышеупомянутых сферах.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам организации взаимных визитов на высоком уровне, проведения в Армении саммита Европейского политического сообщества, а также сотрудничества в рамках Международной организации Франкофонии.