Խոնարհվում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առաջ, համոզված եմ, որ Հայաստանի որդիներն ու դուստրերը կպահպանեն իրենց ազգային ինքնությունը. Պուտին
24/04/2026 12:33
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ուղերձ է հղել՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այսօր մենք խոնարհվում ենք հայ ժողովրդի ցեղասպանության հարյուր հազարավոր զոհերի հիշատակի առաջ. դա 20-րդ դարի ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկն էր։ Անպաշտպան, անմեղ մարդկանց նկատմամբ իրականացված դաժան հաշվեհարդարը, որի ընթացքում նրանք սպանվեցին, վիրավորվեցին, արտաքսվեցին իրենց հայրենի քաղաքներից ու բնակավայրերից, ցնցեց ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, իսկ դրա աղետալի հետևանքները հստակ ցույց տվեցին, թե ինչի կարող են հանգեցնել կրոնական թշնամանքի բորբոքումը, ազգայնամոլությունն ու քսենոֆոբիան։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեր երկրի դիրքորոշումն այս հարցում միշտ մնացել է անփոփոխ։ Այն դեռևս 1915 թվականի մայիսին արտացոլվել է Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի համատեղ հռչակագրում, որով հայ ժողովրդի նկատմամբ բռնությունները դատապարտվում էին որպես հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ, իսկ արդեն նոր պատմական փուլում՝ 1995 թվականի ապրիլի 14-ի Պետական դումայի հայտարարությունում։
Համոզված ենք, որ մարդկանց ազգային պատկանելության հիման վրա զանգվածային ոչնչացման և տեղահանության քաղաքականությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում, և միջազգային հանրությունը պետք է միավորի իր ջանքերը, որպեսզի նման վայրագությունները երբեք և ոչ մի տեղ չկրկնվեն։
Այդ տարիների հալածանքներն ու բռնաճնշումները դարձան չբուժվող վերք բազմաթիվ սերունդների համար, սակայն վերապրած ցավը համախմբեց մարդկանց, որոնք դրսևորեցին իրենց ամուր հավատարմությունը ավանդույթներին, իմաստությունն ու խիզախությունը։ Համոզված եմ, որ նաև ապագայում Հայաստանի որդիներն ու դուստրերը կպահպանեն իրենց ազգային ինքնությունը, բազմահազարամյա մշակույթը, լեզուն, ազատությունն ու հոգևոր արժեքները։

Путин: склоняем головы перед памятью жертв Геноцида армян, убежден, что сыны и дочери Армении будут беречь национальную самобытность
24/04/2026 12:28
Президент России Владимир Путин направил обращение в связи с 111-летием Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
В обращении говорится:
«Сегодня мы склоняем головы перед памятью сотен тысяч жертв геноцида армянского народа ‒ одной из самых страшных трагедий XX столетия. Жестокая расправа над беззащитными, ни в чём не повинными людьми, которые были убиты, ранены, изгнаны из родных городов и посёлков, потрясла весь цивилизованный мир, а её катастрофические последствия убедительно показали, к чему приводят разжигание религиозной вражды, национализм и ксенофобия.
Отмечу, что позиция нашей страны по этому вопросу всегда была неизменной. Уже в мае 1915 года она получила отражение в совместной Декларации России, Великобритании и Франции, осуждающей насилие над армянским народом как преступление против человечества и цивилизации, а уже на новом этапе истории ‒ в Заявлении Государственной Думы от 14 апреля 1995 года.
Уверены, что политике массового уничтожения и депортации людей по национальному признаку нет и не может быть оправдания, и международное сообщество должно объединить усилия для того, чтобы подобное варварство никогда и нигде не повторилось.
Гонения и репрессии тех лет стали незаживающей раной для многих поколений армян, но пережитая беда сплотила людей, которые показали твёрдую приверженность традициям, мудрость и мужество. Убеждён, что и впредь сыны и дочери Армении будут беречь национальную самобытность, многотысячелетнюю культуру, язык, свободу и духовные ценности.