Ադրբեջանը Երևանից պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել Թուրքիայի դրոշը այրողներին
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է ապրիլի 23-ին Երևանում Ջահերով երթի ընթացքում Թուրքիայի դրոշի այրումը։
«ՀՀ կառավարությունը պետք է անհապաղ կանխեր նման արշավը, որը մարմնավորում է խոր արմատներ ունեցող էթնիկ ատելություն, և ձեռնարկեր համապատասխան անվտանգության միջոցառումներ։ Բացարձակապես անընդունելի է աչք փակել նման գործողությունների վրա՝ ժողովրդավարական նորմերի, հավաքների ազատության և կարծիքի ազատության քողի տակ։ Նման գործողությունները, որոնք շարունակում են մնալ ֆաշիստական ​​մտածողության բացահայտ դրսևորում՝ հիմնված Հայաստանում ռևանշիզմի և էթնիկ ատելության վրա, պետք է դատապարտվեն և դադարեցվեն միջազգային մակարդակով։ Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկել այս գործողությունների համար պատասխանատուներին», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես երեկ դատապարտել է Թուրքիայի դրոշն այրելու փաստը։ Խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը «Արմենպրես»-ին Փաշինյանի դիրքորոշումն է փոխանցել՝ նշելով.
«Վարչապետ Փաշինյանը դատապարտում է նման գործելակերպը՝ այն գնահատելով որպես անպատասխանատու և անթույլատրելի։ Միջազգայնորեն ճանաչված պետության, հատկապես հարևան երկրի դրոշի այրումը պետության ղեկավարի կողմից չի կարող այլ գնահատականի արժանանալ։ Սա ակնհայտորեն սադրիչ և լարվածություն հրահրող վարքագիծ է»։

Азербайджан требует от Еревана привлечь к ответственности сжёгших флаг Турции
Министерство иностранных дел Азербайджана осудило сожжение турецкого флага во время факельного шествия 23 апреля в Ереване.
«Правительство Армении должно было своевременно предотвратить подобную кампанию, являющуюся проявлением укоренившейся ненависти на этнической почве, и принять соответствующие меры безопасности. Недопустимо закрывать глаза на подобные недопустимые акты, ссылаясь на демократические нормы, свободу собраний и выражения мнений. Подобные действия, являющиеся открытым проявлением по-прежнему сильных в Армении реваншистских и основанных на этнической ненависти фашистских идей, должны быть осуждены на международном уровне и пресечены. Мы призываем правительство Армении привлечь к ответственности лиц, совершивших эти действия», — говорится в заявлении.
Отметим, что накануне сожжение турецкого флага также осудил премьер-министр Армении Никол Пашинян. Его позицию передала пресс-секретарь Назели Багдасарян в комментарии «Арменпресс»:
«Премьер-министр Пашинян осуждает подобную практику, оценивая её как безответственную и недопустимую. Сожжение флага международно признанного государства, тем более соседней страны, не может получить иной оценки со стороны руководителя государства. Это очевидно провокационное поведение, способное спровоцировать эскалацию напряжённости».