«Ինչու՞ Արցախի շրջափակման ժամանակ այդպես էլ պաշտոնապես չդիմեցիք ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության կանխարգելման հատուկ խորհրդականին». Բեգլարյանը մի շարք հարցեր է ուղղել Հայաստանի արտգործնախարարությանը
25/04/2026 17:23
Արցախի նախկին ՄԻՊ, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ՀՀ ԱԳՆ-ի վերջին հայտարարությանն է արձագանքել՝ գրելով.
«Մինչ Փաշինյանը ադրբեջանական թեզերով ու հանցավոր ժխտողականությամբ հրաժարվում է ոչ միայն արդարության համար պայքարից, այլև՝ հայերի դեմ տեղի ունեցած ոճրագործությունների արձանագրումից և ցեղասպանական նոր ակտերի կանխման քայլերից, նրա ԱԳՆ նշում է. «Հայաստանը պարտավորություն է զգում շարունակաբար և հետևողականորեն ներգրավված լինել նման հանցագործությունների (զանգվածային ոճրագործությունների) նշանների հայտնաբերմանն ու վաղ ահազանգմանը, աջակցել դրանց կանխարգելմանը և վերացմանը միտված նախաձեռնություններին»:
Սա հերիք չէ, նրանք հպարտանում են. «2025 թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը։ 2026 թվականի մարտին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանում հերթական անգամ միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը»:
Մի քանի հարց ԱԳՆ-ին՝
Որտե՞ղ և ու՞մ հանդեպ եք ստանձնում պատասխանատվություն ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում. դա ներառու՞մ է նաև հայ ժողովրդին, այդ թվում՝ արցախյան հատվածին, թե՞ նկատի ունեք միայն Մարս մոլորակի վրա:
Ինչպե՞ս եք կանխարգելում՝ բոլոր բանակցություններից ու փաստաթղթերից այդ թեմաները բացառելո՞վ, ադրբեջանական «հայելային» փաստարկներով հանցագործներին պատժելու պարտավորությունից հրաժարվելո՞վ, պաղեստինյան մշակութային ժառանգության պաշտպանության հանձնառություն ստանձնելո՞վ, իսկ հայկականը՝ անտեսելո՞վ, թե՞ էժան բենզին ներկրելով:
Ինչպե՞ս եք վաղ ահազանգում՝ հայատյացության ադրբեջանական քաղաքականությունն անտեսելո՞վ, ցեղասպանության զոհերի դեմ ներքին ատելության քարոզչություն վարելո՞վ, թե՞ ցեղասպանական ռեժիմի բոլոր պահանջները կատարելով:
Ինչպե՞ս եք վերացնում հետևանքները՝ միջազգային դատական հայցերից հրաժարվելո՞վ, Միջազգային քրեական դատարան չդիմելո՞վ, ցեղասպանության մեղքը այլ պետությունների ու զոհերի վրա գցելո՞վ, բռնի տեղահանվածների վերադարձի թեման փակելո՞վ, թե՞ զոհերի հայրենիքում իրենց հետքերի վերացման հանցավոր ջանքերին աջակցելով:
Ինչպե՞ս եք հարգում ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակն ու արժանապատվությունը՝ դրա մասին խոսող գիտնականին աշխատանքից ազատելո՞վ, ոճրագործություններից մազապուրծ փրկվածներին շարունակաբար վիրավորելո՞վ, թե՞ դրանց կատարողների Երևանում հյուրընկալելով:
Բոնուս հարց. իսկ ինչու՞ այդ «խիզախ կեցվածքով» Արցախի շրջափակման ժամանակ այդպես էլ պաշտոնապես չդիմեցիք ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության կանխարգելման հատուկ խորհրդականին՝ որպես վաղ ահազանգման ու կանխարգելման միջազգային մեխանիզմ՝ չնայած 2023թ. Մարտի 15-ի կառավարության նիստում Փաշինյանի հրապարակային և ուղիղ հանձնարարությանը: Դե, էլ չհարցնեմ Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման ու պատժման մասին կոնվենցիայի մեխանիզմների չկիրառման պատճառների վերաբերյալ:
Ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում հանձնառություն ստանձնող իշխանությունը պետք է բավարար արժեքներ, մաքրություն, սկզբունքներ, վճռականություն ու հետևողականություն ունենա թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին հարաբերություններում, ոչ թե մի ձեռքով աջակցի սեփական ժողովրդի ցեղասպանությանը և դրա լեգիտիմացմանը, իսկ մյուսով՝ տեսական պայքար մղի տեսական ոճրագործությունների դեմ»:

«Почему во время блокады Арцаха вы так и не обратились к специальному советнику ООН по предотвращению Геноцида?» — Бегларян задал ряд вопросов МИД Армении
Бывший омбудсмен, экс-госминистр Арцаха Артак Бегларян отреагировал на последнее заявление МИД Армении, написав:
«Пока Пашинян с азербайджанскими тезисами и преступным отрицанием отказывается не только от борьбы за справедливость, но и от фиксации совершённых против армян преступлений, а также от шагов по предотвращению новых актов геноцида, его МИД заявляет: "Армения считает своим обязательством последовательно и непрерывно участвовать в выявлении признаков подобных преступлений (массовых преступлений) и раннем предупреждении, содействовать инициативам, направленным на их предотвращение и устранение".
Этого мало, они гордятся. «В 2025 году на пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН единогласно была принята представленная Арменией резолюция под названием «Десятилетие Международного дня памяти и достоинства жертв преступления геноцида и предотвращения этого преступления». В марте 2026 года на 61-й сессии Совета ООН по правам человека в очередной раз единогласно была принята представленная Арменией резолюция «Предотвращение геноцида».
Несколько вопросов к МИД:
Где и в отношении кого вы берёте на себя ответственность за предотвращение геноцидов? Включает ли это также армянский народ, в том числе арцахскую его часть, или речь идёт исключительно о планете Марс?
Каким образом вы осуществляете предотвращение — исключая эти темы из всех переговоров и документов, отказываясь от обязательства наказывать преступников, прикрываясь азербайджанскими «зеркальными» аргументами, беря на себя обязательства по защите палестинского культурного наследия, игнорируя при этом армянское, или же импортируя дешёвый бензин?
Как вы обеспечиваете раннее предупреждение — игнорируя государственную политику азербайджанской армянофобии, ведя внутреннюю пропаганду ненависти против жертв геноцида, либо выполняя все требования геноцидального режима?
Каким образом вы устраняете последствия — отказываясь от международных судебных исков, не обращаясь в Международный уголовный суд, перекладывая вину за геноцид на другие государства и самих жертв, закрывая тему возвращения насильственно перемещённых лиц или содействуя преступным усилиям по уничтожению их следов на родине?
Как вы проявляете уважение к памяти и достоинству жертв геноцида — увольняя учёного, говорящего об этом, систематически оскорбляя спасшихся от преступлений, либо принимая в Ереване их исполнителей?
Бонус-вопрос: почему при такой «смелой позиции» во время блокады Арцаха вы так и не обратились официально к Специальному советнику ООН по предотвращению Геноцида как к международному механизму раннего предупреждения и предотвращения, несмотря на публичное и прямое поручение Пашиняна на заседании правительства 15 марта 2023 года? И не будем уже задавать вопрос о причинах неприменения механизмов Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Власть, берущая на себя обязательства в сфере предотвращения геноцидов, должна обладать достаточными ценностями, нравственной чистотой, принципиальностью, решимостью и последовательностью как во внутренней, так и во внешней политике, а не одной рукой содействовать геноциду собственного народа и его легитимации, а другой — вести теоретическую борьбу с абстрактными преступлениями».