Ահազանգ. Արցախի խորհրդանիշ «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը հիմնահատակ ոչնչացման վտանգի տակ է
Ահազանգ. Արցախի խորհրդանիշ «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը գտնվում է հիմնահատակ ոչնչացման վտանգի տակ։ Այս մասին գրել է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը։
««Մե՛նք ենք մեր սարերը» հուշարձանը, որը հայտնի է նաև որպես «Տատիկ-պապիկ» (արևմտահայերեն՝ Մամիկ և Պապիկ), հայկական ինքնության, պատմական հիշողության և մշակութային ժառանգության խորհրդանշական կոթողներից է։ Այն ստեղծվել է 1967 թվականին՝ քանդակագործ Սարգիս Բաղդասարյանի և ճարտարապետ Յուրի Հակոբյանի կողմից։ Կարմիր տուֆից կերտված, շուրջ 9 մետր բարձրությամբ այս հուշարձանը տեղադրված է բլրի գագաթին՝ խորհրդանշելով արցախյան հողի և ժողովրդի միջև անքակտելի, արյունակցական կապը։
Քանդակը ներկայացնում է ավանդական տարազով տարեց արցախցի ամուսինների՝ ուս-ուսի կանգնած, հպարտ ու անսասան կեցվածքով։ Այն չունի պատվանդան, կարծես բխում է հենց հողից՝ մարմնավորելով ժողովրդի խոր արմատներն ու անքակտելի կապը հայրենիքի հետ։ Պատահական չէ, որ այս ստեղծագործությունը միջազգային հարթակներում ևս արժանացել է բարձր գնահատականի՝ ներկայացվելով իտալական Կարարա քաղաքում կազմակերպված հեղինակավոր ցուցահանդեսում և ճանաչվելով որպես համաշխարհային մշակութային արժեք։
Սակայն հուշարձանի պատմությունը չի սահմանափակվում միայն մշակութային ձեռքբերումներով։ Դեռևս խորհրդային տարիներին այն բախվել է քաղաքական դիմադրության՝ Սովետական Ադրբեջանի ղեկավարության բացահայտ ընդդիմության պայմաններում։ Չնայած այդ ճնշումներին, հուշարձանը կանգնեցվեց՝ դառնալով ոչ միայն արվեստի, այլև դիմադրության խորհրդանիշ։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողություններից և դրան հաջորդած Արցախի ամբողջական բռնազավթումից ու արցախաայության բռնի տեղահանումից ընդամենը օրեր անց՝ սեպտեմբերի 29-ին, ադրբեջանական ուժերը Ստեփանակերտի բռնազավթման օրը հուշարձանի վրա տեղադրեցին Ադրբեջանի դրոշը՝ ցուցադրաբար ոտնահարելով դրա պատմամշակութային նշանակությունը։
2024 թվականի նոյեմբերին սոցիալական ցանցերում տարածված լուսանկարներն ու տեսանյութերը փաստեցին նորանոր վանդալիզմի դեպքեր․ հուշարձանի ինչպես առջևի, այնպես էլ հետևի հատվածներում արձանագրվել են վնասներ և հայատյաց, վիրավորական գրություններ։ Վնասվել է նաև հուշարձանի շրջակայքը։ Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական շրջանակներում ակտիվորեն շրջանառվում են հուշարձանի ամբողջական ոչնչացման վերաբերյալ հայտարարություններ։
Հատկանշական է, որ նմանատիպ սցենար արդեն իսկ կիրառվել է Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու և Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի նկատմամբ, որոնց ավերմանը նախորդել էին նույնաբովանդակ քարոզչական հրապարակումներ։ Այս հանգամանքը հիմնավոր մտահոգություն է առաջացնում, որ «Մե՛նք ենք մեր սարերը» հուշարձանը կանգնած է նույն ճակատագրի առջև»,-գրել է նա։

Омбудсмен по культурному наследию Арцаха бьёт тревогу: символу Арцаха — памятнику «Мы и наши горы» — грозит полное уничтожение
Памятник «Мы и наши горы», являющийся символом Арцаха, находится под угрозой полного уничтожения. Об этом сообщил омбудсмен по культурному наследию Арцаха, вице-президент историко-культурной общественной организации «Азгаин» Овик Аванесов.
«Памятник «Мы и наши горы», известный также как «Дедушка и бабушка» (на западноармянском — «Мамик и Папик»), является одним из символических памятников армянской идентичности, исторической памяти и культурного наследия. Он был создан в 1967 году скульптором Саркисом Багдасаряном и архитектором Юрием Акопяном. Высотой около 9 метров, выполненный из красного туфа, памятник установлен на вершине холма, символизируя неразрывную, кровную связь между землёй Арцаха и его народом.
Скульптура изображает пожилую супружескую пару из Арцаха в традиционных костюмах, стоящих плечом к плечу с гордой и непоколебимой осанкой. У памятника отсутствует постамент — он словно вырастает из самой земли, воплощая глубокие корни народа и его неразрывную связь с родиной. Не случайно это произведение получило высокую оценку и на международных площадках — оно было представлено на престижной выставке в итальянском городе Каррара и признано частью мирового культурного наследия.
Однако история памятника не ограничивается культурными достижениями. Ещё в советские годы он столкнулся с политическим противодействием — в условиях открытого сопротивления со стороны руководства Советского Азербайджана. Несмотря на это давление, памятник был установлен, став символом не только искусства, но и сопротивления.
19 сентября 2023 года, после развязанной против Арцаха масштабной военной агрессии со стороны турецко-азербайджанского тандемa, а также последовавшей полной оккупации Арцаха и насильственного перемещения армянского населения, уже 29 сентября — в день захвата Степанакерта — азербайджанские силы установили на памятнике флаг Азербайджана, демонстративно попирая его историко-культурное значение.
В ноябре 2024 года распространившиеся в социальных сетях фотографии и видеоматериалы зафиксировали новые акты вандализма: как на передней, так и на задней частях памятника были выявлены повреждения и армянофобские, оскорбительные надписи. Пострадала также прилегающая территория. Одновременно в официальных и неофициальных кругах Азербайджана активно распространяются заявления о полном уничтожении памятника.
Показательно, что аналогичный сценарий уже применялся в отношении церкви Святого Акопа в Степанакерте и кафедрального собора Превятой Богоматери, разрушению которых предшествовали аналогичные пропагандистские публикации. Эти обстоятельства вызывают обоснованную обеспокоенность тем, что памятник «Мы и наши горы» может столкнуться с той же участью», — отметил Аванесян.