Մայր Աթոռում խուլիգանության դեպքով դատարանը պարտավորեցրել է քրեական վարույթ նախաձեռնել. մանրամասներ
2025 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման գնացած 10 եպիսկոպոսները հայտարարություն էին տարածել, որով կոչ էին արել քաղաքացիներին 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 17:00-ին, միանալ իրենց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և պահանջել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրաժարականը:
Դեկտեմբերի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանի հրահրած հրաժարականի գործողության համար ներկայացած անձինք Մայր Տաճարի մոտ դրսևորել էին խուլիգանական վարքագիծ:
Փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը հիշեցրել է՝ այդ ամոթալի դեպքի կապակցությամբ հաղորդում էր ներկայացվել, որի քննարկմամբ քննչական մարմինը որոշել էր քրեական վարույթ չնախաձեռնել:
«Դատախազությունը մերժել էր քննչական մարմնի այդ ապօրինի դիրքորոշման դեմ ներկայացված բողոքը: Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Սերժ Ռուշանյան) որոշել է բավարարել բողոքը՝ վարույթի հանրային մասնակիցներին ՊԱՐՏԱՎՈՐԵՑՆԵԼՈՎ ՆԱԽԱՁԵՌՆԵԼ ՔՐԵԱԿԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹ և իրականացնել նախաքննություն:
Դատարանն արձանագրել է, որ վարույթ չնախաձեռնելու հետևանքով ենթադրյալ հանցանքի կապակցությամբ չեն ձեռնարկվել ողջամիտ քայլեր, որոնք օբյեկտիվ դիտորդին համոզիչ կերպով հնարավորություն կընձեռեին լիարժեք պատկերացում կազմել դեպքի իրական հանգամանքների վերաբերյալ, հետևաբար՝ վարույթի հանրային մասնակիցների կողմից կայացված վարութային ակտերը հիմնավոր չեն:
Դատարանն արձանագրել է նաև, որ հաղորդմամբ ներկայացված տվյալներն առ այն, որ անձը «2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին բարձրանալով Մայր Տաճարի սյուների վրա, ագրեսիվ վարքով փորձել էր ցատկել Մայր Աթոռից դուրս եկող եկեղեցականների թափորի վրա, որի մեջ էր նաև Ամենայն Հայոց Հայրապետը, սակայն հանդիպելով եկեղեցու մուտքի մոտ գտնվող հոգևորականների և հավատացյալների դիմադրությանը, որոնք նրան կոչ էին անում իջնել Մայր Տաճարի պատերի վրայից և հեռանալ այդտեղից, վեճի է բռնվել այդ անձանց հետ: Չկարողանալով իր նպատակին հասնել, Մայր Տաճարի սյան վրայից իջնելու ընթացքում հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելով, ընդգծելով սեփական անձի առավելությունը, Տավրոս Սափեյանը գոռում է հոգևորականների վրա, ասելով՝ «դու պտի ինձ չասես», այնուհետև թեքվելով դեպի մյուս անձանց, հայհոյում է, ասելով՝ «լսի, այ բ...ի տղա», պարունակում են առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, որին ողջամտորեն կարող է տրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական:»:
Դատարանն ընդգծել է, որ «սույն դեպքում էական նշանակություն ունի այն հանգամանքը, թե հաղորդմամբ նշված գործողությունները որտեղ են կատարվել, քանի որ կատարման վայրը խուլիգանության հանցակազմի համար նախնական իրավական գնահատական տալու տեսանկյունից ունի վճռորոշ դեր: Մասնավորապես, հաղորդման մեջ ներկայացված փաստական հանգամանքների վերլուծությունից ակնհայտ է դառնում, որ անձը, բարձրանալով Մայր Տաճարի սյան վրա, սեռական բնույթի հայհոյանք է հնչեցրել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում` մարդկանց բազմության ներկայությամբ»,- նշել է Զոհրաբյանը։

По делу о хулиганстве в Первопрестольном Святом Эчмиадзине суд обязал возбудить уголовное производство: подробности
27/04/2026 14:48
17 декабря 2025 года десять епископов, направлявшихся на встречу с Николом Пашиняном, распространили заявление с призывом к гражданам собраться 18 декабря в 17:00 в Первопрестольном Святом Эчмиадзине и потребовать отставки Католикоса всех армян.
18 декабря лица, участвовавшие в акции, инициированной Пашиняном, у Кафедрального собора проявили хулиганское поведение.
Адвокат, представитель Первопрестольного Святого Эчмиадзина Ара Зограбян напомнил, что по данному факту было подано сообщение о преступлении, однако следственный орган отказался возбуждать уголовное производство.
«Прокуратура отклонила жалобу на эту незаконную позицию следственного органа. Суд общей юрисдикции первой инстанции Армавирской области (судья Серж Рушанян) удовлетворил жалобу, обязав участников производства возбудить уголовное дело и провести предварительное следствие.
Суд отметил, что вследствие отказа в возбуждении производства не были предприняты разумные меры для установления обстоятельств предполагаемого преступления, которые могли бы дать объективному наблюдателю полное представление о случившемся. Следовательно, принятые процессуальные акты являются необоснованными.
Суд также зафиксировал, что сведения, изложенные в сообщении о том, что лицо «18 декабря 2025 года, взобравшись на колонны Кафедрального собора, агрессивным поведением пыталось спрыгнуть на процессию духовенства, выходившего из Первопрестольного Эчмиадзина, в составе которой находился Католикос всех армян, однако, встретив сопротивление находившихся у входа священнослужителей и верующих, призывавших его спуститься и покинуть место, вступило с ними в конфликт. Не сумев достичь цели, при спуске с колонны, демонстрируя явное неуважение к обществу и подчёркивая собственное превосходство, Таврос Сапеян кричал на священнослужителей: "ты мне не указывай", затем, обращаясь к другим лицам, использовал нецензурную брань», содержат признаки предполагаемого преступления, которое может быть предварительно квалифицировано по статье 297 Уголовного кодекса Республики Армения».
Суд подчеркнул, что в данном случае существенное значение имеет место совершения деяния, поскольку оно играет решающую роль при правовой оценке состава хулиганства. В частности, из анализа представленных фактов следует, что лицо, находясь на колонне Кафедрального собора, в присутствии большого скопления людей допустило нецензурные высказывания сексуального характера на территории Первопрестольного Святого Эчмиадзина», — отметил Зограбян.