Արտգործնախարարությունը փորձում է Հայաստան Զելենսկու այցի մասին տեղեկատվությունը գաղտնի պահել. 168.am
27/04/2026 22:01
Մայիսի 4-ին Երևանում տեղի կունենա Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանելու մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակություն` երկրի կամ կառույցի ղեկավարի մակարդակով:
Մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որին Հայաստանը ներկայացնելու է Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ Եվրոպական միությունը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ միասին:
Երկօրյա այցով, գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուիլ Մակրոնը:
168.am-ի տեղեկություններով՝ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանելու նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, սակայն ՀՀ արգործնախարարությունը դեռևս փորձում է նրա այցի մասին տեղեկատվությունը գաղտնի պահել:
Ամիսներ առաջ Արարատ Միրզոյանը հայտնել էր, որ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար հայկական կողմը հրավիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը չի մասնակցի՝ ավելացնելով, որ  Ալիևի՝ մայիսի խիտ և հագեցած օրակարգում նման այց նախատեսված չէ։ Փաշինյանը հույս էր հայտնել, որ Էրդողանը կընդունի իրենց հրավերը:

МИД пытается скрыть информацию о возможном визите Зеленского в Армению — 168.am
4 мая в Ереване состоится 8-й саммит Европейского политического сообщества, в котором примут участие около 50 высокопоставленных делегаций на уровне глав государств и структур.
4–5 мая в Ереване также пройдёт первый саммит Армения–ЕС. Армению на нём представит Никол Пашинян, а Европейский союз — председатель Европейского совета Антониу Кошта совместно с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
С двухдневным визитом для участия в саммите в Армению прибудет также президент Франции Эммануэль Макрон.
По информации 168.am, в саммите намерен принять участие и президент Украины Владимир Зеленский, однако Министерство иностранных дел Армении пока пытается сохранить информацию о его визите в тайне.
Несколько месяцев назад глава МИД Армении Арарат Мирзоян сообщил, что армянская сторона пригласила на саммит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что Азербайджан не примет участия, добавив, что в плотном майском графике Алиева такой визит не предусмотрен. Пашинян выразил надежду, что Эрдоган примет приглашение.