Բավարարվել է դիտորդական առաքելություն իրականացնող երեք կազմակերպության դիմում
ԿԸՀ-ից հայտնում են՝ ապրիլի 27-ի արտահերթ նիստում բավարարվել է դիտորդական առաքելություն իրականացնող երեք կազմակերպության դիմում.
«Դրանք են՝ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը, «Արժանապատիվ սպա» իրավա-սոցիալական հասարակական կազմակերպությունը, «Քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոն» համայնքային զարգացման հասարակական կազմակերպությունը։
Այսպիսով, վերոնշյալ երեք կազմակերպությունները հավատարմագրվել են ԱԺ հերթական ընտրությունները դիտարկելու համար։ ԿԸՀ-ն ընդհանուր առմամբ հավատարմագրել է թվով 12 տեղական դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություն, և մեկ միջազգային կազմակերպություն՝ Միջազգային Հանրապետական ինստիտուտ(IRI)։ Դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունները կարող են հավատարմագրման հայտ ուղարկել ԿԸՀ մինչև մայիսի 3-ը։ Վերջնաժամկետից հետո ինքնաշխատ համակարգը փակվելու է»։

ЦИК удовлетворила заявки трёх организаций, осуществляющих наблюдательную миссию
Центральная избирательная комиссия сообщает, что на внеочередном заседании 27 апреля были удовлетворены заявки трёх организаций, осуществляющих наблюдательную миссию.
Ими являются:
— правозащитная общественная организация «Повестка прав лиц с инвалидностью»
— социально-правовая общественная организация «Достойный офицер»
— общественная организация развития общин «Гражданский молодёжный центр»
Таким образом, указанные три организации аккредитованы для наблюдения за очередными выборами в Национальное собрание.
В целом ЦИК аккредитовал 12 местных наблюдательных организаций, а также одну международную — Международный республиканский институт (IRI).
Организации, осуществляющие наблюдательную миссию, могут подавать заявки на аккредитацию в ЦИК до 3 мая. После истечения срока система подачи заявок будет автоматически закрыта.