Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում գահը կա, սակայն իշխանությունները խոչընդոտում են նրան, ով պետք է նստի այդ գահին
Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցուն՝ Արագածոտնի թեմի Բյուրական բնակավայրում գտնվող և հավատացյալ ժողովրդի կողմից խորապես սիրված սրբավայրին, մեծանուն բարերար Խորեն Ավագի Արոնյանի կողմից նվիրվել է ընկուզենու փայտից պատրաստված, քանդակազարդ գահ։
Եկեղեցուց հայտնել են՝ գահի առկայությունն այս սրբավայրում հրատապ անհրաժեշտություն էր։
«Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչը, լինելով Արևելյան Հայաստանում Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի անվանը նվիրված խոշորագույն սրբավայրերից մեկը և միաժամանակ կաթողիկոսական ամառային նստավայր (այսօր ևս Բյուրականում է գտնվում կաթողիկոսական ամառանոցը), հաճախ այցելվում էր Մկրտիչ Սրբազանի կողմից։ Սակայն պատշաճ գահի բացակայությունը որոշակի անհարմարություններ էր ստեղծում Սրբազան Հոր համար։
Այսօր, երբ եկեղեցին արդեն ունի արժանավայել գահ, թվում է՝ ուրախությունը պիտի լիակատար լիներ։ Սակայն, ցավոք, մեր ուրախությունը թերի է։ Ներկայիս իրավական համակարգը խոչընդոտում է թեմի բնականոն գործունեությանը։ Ոչ միայն թեմապատկան մի շարք սրբավայրեր զավթված են կարգալույծ նախկին հոգևորականների կողմից՝ վերջիններիս հովանավորչությամբ զբաղվող ոստիկանական ուժերի աջակցությամբ, այլև Սրբազան Հոր համար արգելված է այցելել Արագածոտնի թեմի առաջնորդարան, թեմապատկան եկեղեցիներ և հանդիպել հոգևոր դասի ներկայացուցիչների հետ։
Ստացվում է մի ցավալի հակասություն․ գահը կա, սակայն իշխանությունները խոչընդոտում են նրան, ով պետք է նստի այդ գահին։ Արդյունքում, Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում կանգնած է բարերարի նվիրած գահը, բայց նրա բնական և խորհրդանշական նշանակությունը մնում է կիսատ՝ պայմանավորված ստեղծված իրավիճակով»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

В церкви Святого Иоанна Крестителя в Бюракане есть престол, однако власти препятствуют тому, кто должен на нём сидеть
Церкви Святого Иоанна Крестителя в Бюракане, расположенной в одноимённом населённом пункте Арагацотнской области и глубоко почитаемой верующими, был подарен резной ореховый престол, изготовленный и переданный благотворителем Хореном Аваковичем Ароняном.
Как сообщили в церкви, наличие престола в этом храме было настоятельной необходимостью.
«Церковь Святого Иоанна Крестителя в Бюракане, являющаяся одним из крупнейших храмов Восточной Армении, посвящённых святому Иоанну Крестителю, а также летней резиденцией католикоса (и по сей день в Бюракане находится католикосская дача), часто посещалась епископом Мкртичем. Однако отсутствие надлежащего престола создавало определённые неудобства для Святого Отца.
Сегодня, когда храм уже имеет достойный престол, казалось бы, радость должна быть полной. Однако, к сожалению, она остаётся неполной. Действующая правовая система препятствует нормальной деятельности епархии. Не только ряд епархиальных святынь захвачен лишёнными сана бывшими священнослужителями при поддержке покровительствующих им полицейских сил, но и самому епископу запрещено посещать епархиальное управление Арагацотна, храмы епархии и встречаться с духовенством.
Таким образом возникает печальное противоречие: престол есть, но власти препятствуют тому, кто должен на нём находиться. В результате в церкви Святого Иоанна Крестителя в Бюракане стоит престол, подаренный благотворителем, но его символическое и практическое значение остаётся неполным из-за сложившейся ситуации», — говорится в сообщении.